Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kapasite Kullanımı Yüzde 8.7 Arttı

Merkez Bankası dün mart ayında imalat sanayinde faaliyet gösteren 1597 işyerinin katılımıyla gerçekleştirilen ‘iktisadi yönelim anketi’ sonuçları açıklandı. Buna göre, geçen yıl mart ayında yüzde 59.2 olan kapasite kullanım oranı, 2010 Mart ayında yüzde 67.9 olarak hesaplandı.

Radikal Gazetesi
Kapasite Kullanımı Yüzde 8.7 Arttı

İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı mart ayında, geçen yılın aynı ayına göre 8.7 puan artarak, yüzde 67.9 oldu.

Kapasite kullanım oranı, şubat ayına göre ise 0.1 puan arttı. Merkez Bankası tarafından açıklanan mart ayı imalat sanayi kapasite kullanım oranlarını değerlendiren Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, “Yaşanan küresel krizi geride bırakmaya başladığımız bu günlerde ekonominin öncü göstergelerinde yaşanan artışlar sevindirici. Türkiye, 2009 yılında, tüm dünyayı derinden etkileyen, dengeleri değiştiren bir ekonomik kriz dolayısıyla ara verdiği büyüme trendine, 2010 yılı itibarıyla kaldığı yerden devam edecek” dedi.

Merkez Bankası dün (24 Mart) mart ayında imalat sanayinde faaliyet gösteren 1597 işyerinin katılımıyla gerçekleştirilen ‘iktisadi yönelim anketi’ sonuçları açıklandı. Buna göre, geçen yıl mart ayında yüzde 59.2 olan kapasite kullanım oranı, 2010 Mart ayında yüzde 67.9 olarak hesaplandı. Kapasite kullanımı, şubat ayında da yüzde 67.8 düzeyindeydi. Mart ayında en yüksek kapasite kullanım oranı, yüzde 78.6 ile ağaç ve ağaç mantarı ürünleri imalatında görüldü. Kok kömürü, rafine edilmiş petrol ürünleri ve nükleer yakıt imalatı ise yüzde 41.1 ile kapasite kullanım oranının en düşük kaldığı sektörler oldu.

Mal gruplarına göre kapasite kullanım oranlarında geçen yılın aynı ayına göre bütün mal gruplarında artış gözlendi. Bu çerçevede 2010 Mart ayında kapasite kullanım oranı, geçen yılın aynı ayına göre dayanıklı tüketim mallarında 8 puan artışla yüzde 64.1, dayanıksız tüketim mallarında 6.1 puan artışla yüzde 69.9 olarak gerçekleşti.

Otomotiv ve tekstilde keyifler yerinde

Bakan Ergün sektörel kapasite kullanım oranlarında hemen hemen tüm sektörlerde artış olduğunu gözlemlediklerini belirterek, “Mart ayı imalat sanayi kapasite kullanım oranlarına göre, motorlu kara taşıtı, römork ve yarı römork imalatı sektöründe kapasite kullanım oranı 20 puan artarken, aralarında tekstil ürünleri imalatı ve plastik ve kauçuk ürünleri imalatının da olduğu birçok sektörde de 10 puanın üzerinde artış oldu” dedi.

Reel sektörde güven tam

Reel sektörün güveni mart ayında 110.6’yla son 31 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. 2007 yılı Ağustos ayında en son 112.8’i gören endeks, 2.5 yıl sonra ilk kez 110 seviyesinin üzerine çıktı. Mart ayında bir önceki aya göre 5.2 puan artış gösteren endeks, geçen yılın aynı dönemine göre ise 42.8 puan arttı. Endeksteki artışta, gelecek üç aydaki üretim hacmi, genel gidişat eğilimi, sabit sermaye yatırım harcaması eğilimi, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, mevcut mamul mal stok miktarı, mevcut toplam sipariş miktarı, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, gelecek üç aydaki toplam istihdam beklentilerine ilişkin değerlendirmeler etkili oldu.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/kapasite-kullanimi-yuzde-8-7-artti_77914.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!