Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kaplan: İnşaatlarda C-35 Beton Kullanmak Zorunlu Hale Getirilmeli

Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Kaplan, insanları depremin değil, çürük binaların öldürdüğünü hatırlattı

Zamanb>Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Kaplan, insanları depremin değil, çürük binaların öldürdüğünü hatırlattı. Kaplan, inşaatlarda C–35 betonunun kullanılması gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin deprem kuşağında yer alan bir ülke olduğunu hatırlatan Kaplan, yerel yöneticilerin acilen kentlerin 'Deprem Master Planı'nı çıkarmasını istedi. Burdur Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi (AKM)'nde inşaat ile harita mühendisi ve mimarlara 'Deprem ve Yapı Denetimi' konulu bir konferans veren Kaplan, 17 Ağustos 1999 yılında meydana gelen Marmara Depremi'nde inşaatların yüzde 90'nın çökme nedeninin yanlış inşaat yapımından kaynaklandığını belirtti.

Hasan Kaplan, deprem konusunda toplumun bütün katmanlarının eğitilmesinin zorunlu olduğunu aktardı. Kaplan, "Her katın zeminine C–35 betonu kullanmak zorundayız. Marmara depreminde yıkılan binaların yüzde 90'nında C–20 betonu kullanılmıştır. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde C–35 betonu kullanmak zorunludur. Hatalı inşaat plan ve proje çizen mühendisin kızağa alınma yerine Bakındırlık ve İskan Bakanlığı diplomasını iptal etmelidir." dedi.

Kaplan, “Üniversitelerde 20 yıl önce yazılmış ve sararmış teksir notlarından ders anlatan bir öğretim üyesinin, öğrenciye vereceği bilgi yetersiz kalacaktır. Yanlış plan ve proje çizen mühendis ve mimarlar Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından cezalandırılmalıdır.” diye konuştu.

Kaplan, meydana gelen her hangi bir depremde yapılan havalimanında herhangi bir hasarın meydana gelmediğini belirtti. Deprem konusunda mühendis, mimarlarla birlikte inşaat ustaları ve işçilerininde eğitilmesi gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Hasan Kaplan, inşaat yapma sertifikası olmayan inşaat ustasına inşaat yaptırılmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kaplan-insaatlarda-c-35-beton-kullanmak-zorunlu-hale-getirilmeli_21527.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!