Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kâr Rüyası Kâbus Oldu

Sektörde kâr garantisiyle iddialı satış modeliyle dikkat çeken Yapı Endüstrisi’nin gerçekleştirdiği Başkaşehir Projesi’nde TOKİ sözleşmeyi feshetti. Projede, maketten sattığı evler için topladığı peşinata yüzde 25 faiz ve iade garantisi verip Hazine bonosundan fazla kazanç vaat ediliyordu. İstanbul Bahçeşehir’de 1233 daireden oluşan konut

Cumhuriyet GazetesiEkonominin lokomotifi inşaat sektöründe satışların planlananın altına düşmesi, hem yeni yatırım kararlarını hem de başlayan projeleri etkiliyor. Şubat ayında Türkiye için 5 milyar dolarlık yatırım planı olduğunu bir toplantıyla duyuran ABD’li şirket Coldwell Banker, mayıs ayında ise biri Maslak, diğeri de Gaziosmanpaşa’da olmak üzere iki projesini ertelemişti. Coldwell Banker’dan önce Yapı Kredi Koray da Mor Ada projesini askıya aldığını duyurmuştu.

Bugünlerde sektördeki gelişmelere bakıldığında, başlayan çok sayıda projede de sorun yaşanabileceğine ilişkin güçlü işaretler var. Sektörde kâr garantisiyle iddialı satış modeliyle dikkat çeken Yapı Endüstrisi’nin gerçekleştirdiği Başkaşehir Projesi’nde TOKİ sözleşmeyi feshetti. Projede, maketten sattığı evler için topladığı peşinata yüzde 25 faiz ve iade garantisi verip Hazine bonosundan fazla kazanç vaat ediliyordu. İstanbul Bahçeşehir’de 1233 daireden oluşan konut projesinde şu ana kadar maket üzerinden 500’e yakın ev satılmıştı. Yüzde 77’si tamamlanmadığı gerekçesiyle sözleşmesi feshedilen projeden ev alanlara TOKİ tarafından paraları faizsiz iade ediliyor.

Müteahhit şirket Yapı Endüstrisi Yönetim Kurulu Başkanı Süha Yılmaz, TOKİ’yi hem hakedişlerini vaktinde ödememekle hem de vaktinde başvuru yaptıkları halde inşaat tamamlama süresini uzatmamakla suçladı. Yılmaz, projeyi 13 Nisan 2007’de devraldıklarını belirterek ruhsatın ise Ağustos 2007’de verildiğini, buna karşılık TOKİ’nin yükseliş oranı için ilk ihale tarihini dikkate aldığına dikkat çekti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kar-ruyasi-kabus-oldu_62048.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!