Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Karabağlar'ın Yaşam Alanı Uzundere Olacak

Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm, yerinde kentsel dönüşüm ve Uzundere Rekreasyon Alanı projelerini çalışma döneminin en büyük projeleri olarak gördüğünü açıkladı. Karabağlar'ın, yerinde kentsel dönüşüm projeleri ve modern şehircilik anlayışıyla yeniden inşa edileceğini belirten Kürüm, "Uzundere Rekreasyon Alanı da ilçemizin yaşam merkezi

Yeni Asır Gazetesi
4 Karabağlar'ın Yaşam Alanı Uzundere Olacak

Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm, yerinde kentsel dönüşüm ve Uzundere Rekreasyon Alanı projelerini çalışma döneminin en büyük projeleri olarak gördüğünü açıkladı. Karabağlar'ın, yerinde kentsel dönüşüm projeleri ve modern şehircilik anlayışıyla yeniden inşa edileceğini belirten Kürüm, "Uzundere Rekreasyon Alanı da ilçemizin yaşam merkezi olacak" dedi. İlk projesi olan Uzundere Rekreasyon Alanı'ndaki çalışmaları, inşaat mühendisi kimliğiyle de sık sık yerinde inceleyen Başkan Kürüm, projede teraslama çalışmalarının tamamlandığını, kot ölçümlerinin yapıldığını, keşif ve istinat duvarlarının yapım aşamasına geldiğini söyledi.

Belediye imkanlarıyla altyapı yatırımlarını sürdürdükleri projenin tamamlandıktan sonra bölgenin sosyo kültürel yapısının gelişimine de önemli etkileri olacağını vurgulayan Kürüm, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kültür merkezi, gençlik merkezi, düğün salonu ve restoranın yer aldığı proje, kent merkezine yakın olması nedeniyle, yorucu şehir yaşamından kaçmak isteyenlerin dinlenme, eğlenme ve spor gibi gereksinimlerini karşılayacak. Çalışma dönemimiz içinde gerçekleştireceğimiz önemli projelerden biri, Uzundere Rekreasyon Alanı Projesi. Proje, Çeşme Otoyolu, Olimpiyat Evleri, TOKİ Toplu Konut Alanı, Uzundere Köyü ve Karabağlar yönünde gelişim gösteren özel bir koridorun üzerinde bulunuyor. Çevre düzenlemesi, yeşil alanlarıyla bölgenin sosyal kültürel gelişime hizmet edecek tesisleriyle, yaşayan ve dinlendiren bir mekan olacak. Rekreasyon alanı tamamlandığında, Karabağlar bu özgür ortamı yaşamak isteyenlerin akınına uğrayacak."

İstihdam artacak

Projenin uygulanması sırasında ve sonrasında pek çok insanın istihdam edilmesini sağlayacağını da vurgulayan Kürüm, "Yurtoğlu Mahallesi ve Uzundere bölgesinde önemli hareketlilik yaratacak bu projeye çok önem veriyoruz. Çalışma dönemimiz içindeki büyük projelerden biri olarak gerçekleştirilecek Uzundere Rekreasyon Alanı, yatırımın türü ve niteliğiyle bölgedeki yaşam tarzını da etkileyecek, sosyal çevreyi değiştirecek" diye konuştu.

İlçenin yeniden düzenlenmesinde önemli rol üstlenecek, yerinde kentsel dönüşüm ve gelişim projelerine de büyük önem verdiklerini ifade eden Kürüm, jeolojik etüd çalışmalarının yapılabilmesi için Dokuz Eylül Üniversitesi ile işbirliği gerçekleştirileceğini vurguladı. Plansız kent dokularının dönüşüm ve gelişim projeleri ile kentsel mekana kazandırılması için imar planı revizyonlarının yapılması gerektiğine işaret eden Kürüm, şunları kaydetti:

"Bölgede ruhsatsız yapılaşma çok yaygın. Öncelikli hedeflerimiz imar sorununu çözerek, yerinde kentsel dönüşüm ve gelişimi sağlamak. Bu planlar çerçevesinde rekreasyon alanı, konut, yol, yeşil alan, otopark, okul, pazaryeri ve sosyal tesis gibi kentin ihtiyaçlarını karşılayacak alanların imar uygulamalarını yapacağız. Bölgemizdeki çarpık yapılaşma sorununu çözerek, İzmir'in genel görünümüne yakışır uygulamaları hayata geçireceğiz."

Sporun merkezi olacak

Karabağlar Belediyesi, spor alanında da kısa sürede önemli çalışmalar gerçekleştirdi. İlçedeki 10 tesiste bin 700 olan öğrenci sayısı, 3 bin 700'e çıktı. Okulların açılmasıyla spor tesislerinden, başta çocuk ve gençler olmak üzere yararlananların sayısının 7-8 bine ulaşması beklenirken, 35 antrenörle 17 branşta spor yapma imkanı sağlanması hedefleniyor. Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm, her yaştan insanın spor yapmasını istediklerini belirterek, "Güler yüzlü ve sağlıklı nesiller için sloganıyla yola çıktık. Spor merkezi ve tesislerimizin sayısını önümüzdeki yıllarda daha da artırmayı hedefliyoruz. Sporda büyük başarılara ulaşmanın yolu küçük yaşlardan başlayarak spor eğitimine önem verilmesi, spor alanlarının çoğaltılması ve çocuklarımızın bu olanaklardan yararlanmasından geçiyor. Belediye olarak yeni tesisler, yeni alanlar açarak, hedefimize adım adım ilerleyeceğiz" diye konuştu.

Çocuklar için sanat günleri

Karabağlar Belediyesi'nin, Uzundere Mahallesi'ndeki "Sokakta Sanat Atölyesi" etkinliğinde renkli görüntüler yaşandı. TBMM Başkanvekili CHP'li Güldal Mumcu ve CHP İzmir Milletvekili Abdurrezzak Erten ile birlikte Uzundere Mahallesi'ne giden Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm, çocukların yaptıkları, resim, oyuncak ve heykelleri yakından inceledi. Mumcu, Erten ve Kürüm, bu yıl okula gidecek çocuklara okul çantası ve hikaye kitapları, interaktif CD'lerden oluşan setler hediye etti.

Çocuklara sanat, edebiyat ve bilimle iç içe bir yaşam alanı oluşturmayı hedeflediklerini belirten Başkan Kürüm, sahil ve şehrin kenar semtleri arasındaki sosyal kültürel açığı kapatmak için çaba harcadıklarını dile getirdi. Kürüm, yeni eğitim öğretim yılında ailelere de maddi ve manevi destek sunacaklarını vurguladı.

Mobilya sektörüne eğitim desteği

Karabağlar Belediyesi, işsizliğe çözüm üretmek ve ilçedeki en önemli iş kolu mobilya sektörüne nitelikli iş gücü yetiştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla önemli bir projeyi başlattı. Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mutlu, İzmir Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Mustafa Kara ile Eğitim Merkezi kurulması ve işletilmesine ilişkin protokol imzaladı.

Mobilya üretiminde Karabağlar'ın üçüncü sırada yer aldığına dikkat çeken Kürüm, ilçe ve kent ekonomisine önemli katkılar sağlayan mobilya sanayini dünya çapında tanınan, tasarımlarıyla moda yaratan bir noktaya taşımayı hedeflediklerini söyledi. Bunun için mobilya tasarım meslek yüksekokulu kurulmasını planladıklarını anlatan Kürüm, "Ancak sektörün şu anda ihtiyaç duyduğu ağaç oymacılığı, koltuk döşemeciliği, dış yüzey cilacılık, mobilya dekorasyonu gibi alanlarda nitelikli iş gücüne ihtiyacı var. Birlerce genç iş arıyor. Ancak, bu alanda çalışacak, deneyimli genç bulunamıyor. Biz de belediye olarak özel sektörün de önünü açacak bir proje başlattık. Nitelikli iş gücü yetiştirilmesini sağlayacağımız bir eğitim merkezi kurulması ve işletilmesi için harekete geçtik" diye konuştu.

Karabağlar'ın en önemli iş kolu mobilya sektörünün daha da büyümesini, marka yaratan ürünler üretilmesini sağlayacak projeler üzerinde çalıştıklarını vurgulayan Başkan Kürüm, Yeşillik Caddesi'nde düzenleme yapacaklarını anlattı. Kürüm, yılın 12 ayı açık kalacak fuar alanı, mobilyacıların bir arada toplanacağı sanayi sitesi gibi çeşitli çalışmaların da gündemlerinde olduğunu söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karabaglarin-yasam-alani-uzundere-olacak_72372.html

Read Comment Section
4 Yorum Yorum Yaz
  • bu çalışmaların için teşekkür demicem çünkü önce olan parklarımızın içlerine çaybahçesi, aile yerleri yapılması ve bir takım insanların korunması gerektiğini düşünüyorum. 3946/1 yurtoğlu mah parkının etrafındaki yol sorununun çözülmesi lakaysa laka tek yönse tek yön olarak düzeltilmesini istiyoruz ondan sonra neyle uğraşmak istiyorsanız uğraşın daha fazla kazalar olmasın çanlar yanmasın ilgilencenize inanmıyorum ama olsun ben yazayım dedim. YANITLA
  • bitiş tarihi belli mi? çalışmalarınız için sizi tebrik ederim saygılar sayın başkanım YANITLA
  • bu çalışmalarınız için yurtoglu olarak size çok teşekkür eder saygılarımı sunarım... YANITLA
  • bu güzel yaşam alanımızda bir alışveriş yerimizin olmasını isterdik çünkü alışveriş yerlerimiz hayli uzak. insanlarımız gidip gelmekte güçlük çekmekte görevinizde başarılar dilerim saygılarımla. YANITLA
4 yorumdan 4 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!