Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Karabiga'da Depoya da İzin Yok

Çanakkale Biga'ya bağlı Karabiga'da yapılmak istenen termik santralin deposu ile ilgili verilen ÇED olumlu kararınan da yürütmesi durduruldu. Daha önce de mahkeme enerji santralı için verilen ÇED olumlu kararını durdurmuştu.

yapi.com.tr
Karabiga'da Depoya da İzin Yok

Radikal'den Serkan Ocak'ın haberine göre, Çanakkale Biga'ya bağlı Karabiga'da yapılmak istenen termik santralın deposu için verilen ÇED olumlu kararının yürütmesi durduruldu. Daha önce de mahkeme enerji santralı için verilen ÇED olumlu kararını durdurmuştu.

Karabiga beldesinde CENAL Elektrik tarafından kömürle çalışacak enerji santralı, liman, kül depolama sahası ve derin deniz projesi yapılmak isteniyor. Kaz Dağları Milli Parkı’nın bulunduğu bölgeye yapılmak istenen santrale karşı ciddi bir direniş var. Aynı zamanda santral tarımı, doğal yapıyı bozacağı ve antik Priapos kentine yakınlığı gerekçesiyle de tepki çekiyor.

Karabiga Temiz Doğa Derneği ile 9 vatandaşın açtığı davayı değerlendiren Çanakkale İdare Mahkemesi, verilen ÇED olumlu kararının hukuksuz olduğunu belirtti. Mahkeme kararında termik santraldan çıkacak atıkların tehlikeli ya da tehlikesiz olup olmadığı yönünde çevre mevzuatına göre resmi işlemlerde kullanılacak şekilde bir analiz yaptırılmadığını vurguladı. CENAL atık depolama sahasına verilen ÇED olumlu kararın yürütmesini oy birliği ile durdurdu.

Kararda ayrıca, depo ile ilgili inşaata başlanması, işletmenin çalışmaya geçmesi durumunda çevreye olan etkisi ve yapılan yatırımlar açısından telafisi güç ve imkansız sonuçlar doğuracağı anlatıldı.

Enerji santralı için alınan ÇED olumlu kararına karşı da Madra Dağı ve Kaz Dağı Belediyeler Birliği Başkanı Cahit İnceoğlu, Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkele Şube Başkanlığı ile Biga Çevre Derneği dava açmıştı. Mahkeme yine oy birliği ile verilen ÇED olumlu kararının yürürlüğünü durdurmuştu. Kararda, Anayasanın 35’inci Maddesi’ne göre, herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşam hakkına sahip olduğu hatırlatılarak termik santralın neden o bölgede kurulmaması gerektiği tek tek anlatılmış, işletmenin çalışmaya geçmesi durumunda, çevreye olacak etki ve yapılan yatırımlar açısından telafisi güç ve imkânsız zararlar doğacağı açık olduğu vurgulanmıştı.

Tek proje ayrı ayrı düşünülemez

Mahkemenin kararında önemli başka bir bilgi daha yer aldı. CENAL Elektrik tarafından kömürle çalışacak enerji santralı, firma tarafından 4’e ayrılmış durumda. CENAL Enerji Santrali ve Derin Deniz Desarjı projesi içinse ÇED olumlu kararı verildi. Bu karara dava açıldı ve projenin yürütmesi durduruldu. CENAL Yeni Dolgu Alanı projesi ile ilgili ÇED gerekli değildir kararı verildi. Ancak bu alan da nesli tehlike altındaki Akdeniz foklarının ve deniz kaplumbağalarının doğal yaşam alanı içinde kalıyor. Bu kararla ilgili de idari başvuru yapıldı. CENAL Enerji Santrali Deniz Yapıları (Rıhtım ve Koruma Mendireği) projesi ile ilgili ise ÇED süreci halen devam ediyor.

CENAL Atık Depolama Sahası projesine de verilen ÇED olumlu kararı durduruldu. Mahkeme, tüm bu süreçleri tek tek anlatarak, ÇED yönetmeliğine göre bu projenin tek bir entegre proje olduğunu ve ayrı düşünülemeyeceğini, bu nedenle tek bir ÇED hazırlanması gerektiğini vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karabigada-depoya-da-izin-yok_118533.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!