Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Karabüklü Demir-Çelikçiler Birleşti Peru Pazarını Çin'in Elinden Kaptı

Türkiye'nin ağustos ayı ihracatında ülke bazında en büyük artış Peru'da gerçekleşti. Peru'ya ihracatta kaydedilen yüzde 1138'lik rekor artıştaki en büyük pay, Çin ve Brezilyalı rakipleri geçen Karabüklü demir-çelikçilerin.

Radikal Gazetesi
Karabüklü Demir-Çelikçiler Birleşti Peru Pazarını Çin'in Elinden Kaptı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’in açıkladığı ağustos ayı ihracat rakamları ülke bazında Peru’ya yapılan ihracatın patladığını gösterdi. TİM verilerine göre ilk sekiz aylık ülke rakamlarına göre en fazla ihracatın yapıldığı ülke yüzde 1138 artışla Peru oldu. TİM verilerine göre, Peru’ya yapılan ihracat 2.1 milyon dolardan 20.1 milyon dolara, demir-çelik sektöründeki ihracat ise 94 bin dolardan 17 milyon dolara, kimyevi ürünler ihracatı ise 500 bin dolardan 2.1 milyon dolara çıktı.

Peru’ya yapılan 17 milyon dolarlık demir-çelik ihracatının tamamına yakını ise Karabük’te faaliyet yürüten firmalar üzerinden gerçekleşti. Çok sayıda demir-çelik üreticisi ve haddahanenin bulunduğu Karabük’ten Peru’ya yapılan ihracatta ise üç şirketin ismi öne çıkıyor. Çağ Çelik A.Ş., Kaptan Demir Çelik A.Ş., ve Mescier Demir Çelik, Peru’ya yapılan demir-çelik ihracatında başı çeken firmalar arasında.

Peru’nun yanı sıra Güney Amerika pazarının gittikçe önem kazanmaya başladığına dikkat çeken sektör kaynakları, söz konusu pazarlarda Türkiye’nin rakibi konumunda olan Çin ve Brezilya’nın kalite konusunda geride kaldığını, fiyat olarak da rakip ülke fiyatlarıyla yakın seviyeye gelmeye başladığına işaret etti.

Milyon dolarlık ihracat

“Fırsatı yakalamak için adeta Peru’nun kapısında yatıp-kalktık” diyen Çağ Çelik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Çağrı Güleç, Peru’ya en çok ihracat yapan şirket olduklarını söyledi. Peru’ya ilk ihracatlarını iki yıl önce yaptıklarını ve ilk ihracat rakamlarının 60 bin dolar seviyesinde olduğunu söyleyen Güleç, son yaptıkları ihracat rakamlarına ilişkin detaylı bilgi vermezken “Peru’ya milyon dolarlık ihracat yapmaya başladık” demekle yetindi. 30 yılı geride bırakan Çağ Çelik’in toplamda 80 ülkeye ihracat yaptığını anlatan Güleç “Brezilya ve Çin, Peru pazarında zorlu rakiplerimiz konumundaydı. Ancak her ülke ihracatçıları da bir süre sonra kendi iç pazarlarına yönelmeye başlayınca, uzun bir süreden beri Peru pazarını yoklayan bizler için önemli imkân doğmaya başladı. Peru dışında diğer Güney Amerika ülkeleri de çalışma yürüttüğümüz sahalar konumunda” şeklinde konuştu.

En çok İran alıyor

Karabük’te yeni yatırım hazırlıklarının da olduğunu söyleyen Güleç toplamda 350 kişiye istihdam sağladıklarını ifade etti.

Peru’ya ihracat yapan iki diğer demir-çelik şirketi ise Karabük’te kurulu Mescier Demir Çelik ve Karabük’lü Çebi Ailesi’nin şirketi Kaptan Demir Çelik.

Bu arada Karabük’teki özel haddehanede üretilen demir çelik ürünlerinin yüzde 80’i ihraç ediliyor, en büyük alıcısı ise İran. Karabük’te üretilen demir çelik ürünlerinin tercih edilmesinin en büyük nedeni ise hammaddeden üretilmesi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/karabuklu-demir-celikciler-birlesti-peru-pazarini-cinin-elinden-kapti_82398.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!