Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Karabük'ün Göğsünde Fabrika Sırtında Sendika Var

Türkiye'nin ilk ağır sanayi hamlesinin başlatıldığı yer olan Karabük'te işçiler ve halk, 1995'te zarar ettiği gerekçesiyle kapatılmak istenen Kardemir Demir Çelik Fabrikası'nı alarak Türkiye'de bir ilke imza attı. Aynı Karabük, bugün de futbol sahalarında örnek bir modele imza atıyor. Bank Asya 1. Lig'de 50 puanla lider olan Kardemir Karabükspor,

Referans Gazetesi
Karabük'ün Göğsünde Fabrika Sırtında Sendika Var

Türkiye'nin ilk ağır sanayi hamlesinin başlatıldığı yer olan Karabük'te işçiler ve halk, 1995'te zarar ettiği gerekçesiyle kapatılmak istenen Kardemir Demir Çelik Fabrikası'nı alarak Türkiye'de bir ilke imza attı. Aynı Karabük, bugün de futbol sahalarında örnek bir modele imza atıyor. Bank Asya 1. Lig'de 50 puanla lider olan Kardemir Karabükspor, işçinin aidatı, sendikanın ve fabrikanın reklamıyla başarıyı yakaladı.

3 Nisan 1937'de Karabük'te kurulan Kardemir Demir Çelik Fabrikaları, aynı zamanda Erdemir ve İsdemir'in de kurulmasına öncülük eden tarihi bir kuruluş. "İlkler"in şehri Karabük, bu özelliğini 1995'te bir kez daha ortaya koydu. İşçilerin kurduğu Kardemir AŞ, kapatılmak istenen fabrikayı devralarak bugünlere kadar taşıdı. Ağır sanayide bir ilki gerçekleştiren Kardemir işçilerinin futbol takımı Kardemir Karabükspor da bir kazaya uğramazsa önümüzdeki sezon 4. kez Süper Lig'e çıkacak. 1969'da kurulan kulüp, 1993-1994, 1997-98 ve 1998-1999 sezonlarında olmak üzere toplam 3 yıl Süper Lig havası teneffüs etti. Süper Lig'de ilk kez mücadele ettiği 1993-94 sezonunun sonunda dramatik bir şekilde küme düştü. Oynadığı futbolla herkesin sempatisini kazanan Kardemir Karabük, ligin son haftasında kendi evinde Zeytinburnuspor'a yenilerek küme düştü. İstanbul ekibi ise bu galibiyetle ligde kaldı.

Çeliği eriten ateşe bir gönderme olarak, lakabı "Mavi Ateş" olan Kardemir Karabükspor, sahaya göğsünde işçilerin fabrikası Kardemir'in, sırtında ise işçilerin sendikası Çelik-İş Sendikası'nın reklamıyla çıkıyor. Kulübün başkanı da zaten Hak-İş Konfederasyonu'na bağlı olan Çelik-İş Sendikası Başkanı Hikmet Ferudun Tankut.
 
İşçiler aidat ödüyor

Türkiye'de futbol takımının formasına reklam veren ilk sendikanın Çelik-İş olduğunu belirten Tankut, "Bank Asya'dan teklif vardı ama işçilerin de ısrarıyla sendika reklamında karar kıldık. Bu reklam nedeniyle takıma bir ödeme yapıyoruz. Zaten onun dışında da çok desteğimiz var. Çok olumlu tepkiler aldık. Çalışanlar sendikalarının ismini takım formasında görmekten çok mutlu oluyor" diye konuşuyor. Kardemir Karabükspor'un kurulmasına da zamanında sendikalarının önayak olduğunu söyleyen Tankut, "Kulüp 1969'dan beri fabrikanın ve sendikanın uhdesinde gelişti. Bu bir işçi takımıdır" diyor.

Kulübün üç ayak üzerine kurulduğunu söyleyen Tankut, "Bunlar Kardemir, sendika ve şehir. 3700 Kardemir işçisi, her ay 20'şer lira aidat öder. Kardemir'de üretilen demirin satışından da binde 3 pay aktarılır. Kardemir ve Çelik-İş Sendikası da sponsor olarak destek verir" diyor. Kardemir'in yıllık sponsorluk desteğinin 3.5 milyon lira olduğunu belirten Tankut, "Şampiyonluk mücadelesi veren takımımızın bu yılki bütçesi toplam 7.5 milyon lira. Yayın gelirimiz 500 bin TL. Yeni ihale sonrası gelecek sene Bank Asya takımları için bu rakam 1.2 milyon lira olacak. Şu anda Türkiye'de borcu olmayan, bütçesi denk tek kulübüz. Futbolcular dahil hiç kimseye tek kuruş borcumuz yok" diye konuşuyor.
 
Stadımızı büyüteceğiz

Süper Lig'e çıkmaları halinde kalıcı olmak istediklerini vurgulayan Tankut, öncelikle Avrupai bir altyapı kurmak için çalıştıklarını söylüyor: "3.7 milyon liraya iki tesis yaptık. 185 dönüm arazi aldık. Orada da yeni tesisler yapacağız. 6500 kişilik stadımız yetersiz. Nisandan itibaren tribünleri sırayla yıkıp yenileyeceğiz. 14 bin kişilik kapalı bir stada dönüştüreceğiz."

Maddi gücü iyi olan sendikaların mutlaka spor faaliyetinin içinde olması gerektiğini savunan Tankut, "Ama maalesef uzak duruyorlar. Oysa sendikalar sportif, eğitim ve sosyal olayların içinde olmalı. Biz ayrıca İskenderun Demirçelik Spor Kulubü'nü destekliyoruz. İkinci takımımız" diyor. Bir futbolcu sendikası kurulursa destek olacaklarını söyleyen Tankut, "Takımımız da örgütlenirse sendika olarak bundan mutluluk duyarız" diyor. Kardemir Karabükspor'un ürünlerini "Karium" ismini verdikleri mağazada sattıklarını belirten Tankut, ikinci mağazanın da yolda olduğunu söylüyor.
 
Tekel işçilerine destek pası

Tekel işçilerini destekliyor ve kutluyoruz. Ancak işin özünde yaşananlar, günübirlik özelleştirme politikalarının bir sonucudur. Sendikaların ve konfederasyonların hataları da vardır. 1983'ten beri Türkiye'de özelleştirmeler bitirilemedi. Oysa Bulgaristan, kurumları "özelleştirilecekler" ve "özelleştirilmeyecekler" diye ikiyi ayırıp 5 yılda bu işi bitirdi hem de tabana yayarak. Sendikalar, birçok özelleştirmede bizim Kardemir'de geliştirdiğimiz gibi kendi modelini ortaya koyabilirdi ama yapmadılar. Yapsalardı bugün bu eylemlere gerek kalmazdı. Tekel işçileri bugün kazansa da uzun vadede özelleştirmeler bu modellerle mağdur etmeye devam eder. Biz bugüne kadar Tekel işçilerine pankartlı bir destek vermeyi düşünmedik. Bunun için Türkiye Futbol Federasyonu'ndan izin almak lazım. Böyle bir başvuru yapılabilir ama Tekel'den ziyade özelleştirme mağduriyetini vurgulayan genel bir pankartla sahaya çıkabiliriz.
 
Kardemir krizi ucuz atlattı

Kardemir, krizden en az etkilenen işyerlerinden biri oldu. Biz de birçok reel kuruluş gibi geçen yılı zararla kapattık ama bu yılın ocak ayında yeniden kâra geçtik. 51 bin ortağı ile Türkiye'de farklı bir özelleştirme modelini oluşturan Kardemir'in 2001'de 226 milyon dolar olan borcu yapılandırılarak sağlıklı bir yapı oluşturuldu. Bugün kendi atıksuyumuzu değerlendirerek bir enerji yatırımı yapacağız. Türkiye Kalkınma Bankası, 45 milyon dolar kredi sağladı. Oysa aynı banka 2002'deki kredi talebimize şirketin hantal olduğunu savunup olumsuz rapor vermişti. Yeni yatırımla kendi enerji ihtiyacımızı karşılamanın yanı sıra dışarıya da satmayı planlıyoruz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karabukun-gogsunde-fabrika-sirtinda-sendika-var_76767.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!