Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Karaburunlulardan RES Tepkisi

Karaburunlular, Yaylaköy'ün RES şirketlerinin menfaati için 70 yıllık rapora dayanılarak "afet bölgesi" ilan edildiğini söylüyor.

yapi.com.tr
Karaburunlulardan RES Tepkisi

Yıllardır RES'lerle başı belada olan Karaburun Yaylaköy, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile "Afet Bölgesi" ilan edildi. Karaburunlular kararnamenin RES şirketinin önünü açmak için çıkarıldığını ileri sürerek eylemlere hazırlanıyorlar.

Karaburun’un kaderi 10 yılda nasıl değişti?
Rüzgarı bol olan yarımadaya RES'lerin dikilmeye başlaması 10-11 yıl önce başlamış. Evrensel'den Özer Akdemir'in haberine göre; o zamana kadar keçicilikle, denize yakın köylerde balıkçılık, narenciye ve sebze-meyve ağırlıklı ürün çeşitleriyle geçimlerini sağlayan Karaburunluların yaşam alanları, sayıları her geçen gün çoğalan RES'ler yüzünden gittikçe daralmış. Yarımadanın tam ortasında, Bozdağ’ın yamacında kurulu Yaylaköy, RES'lerin olumsuzluklarını yaşayan köylerin en başında gelmiş. Öyle ki direkler köy evlerinin 50-100 metre dibine kadar sokulmuşlar. Yaşam alanları ve keçi otlattıkları yaylakları her geçen gün daralan köylülerin itirazlarına şirketin müdürü "Boşuna çabalamayın çok değil 20 yıl sonra Yaylaköy falan kalmayacak" diye gözdağı vermeyi ihmal etmemiş.

Hukuk talanı durduramadı
Yarımada yüzölçümünün yüzde 61'ini tek başına kiralayan Lodos Enerji Şirketi'nin müdürünün aslında çok da boş konuşmadığı geçtiğimiz günlerde yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile görüldü.

Karaburun Kent Konseyi öncülüğünde, yöre halkı, muhtarları, esnaflarının açtığı onlarca davaya Çevre ve Ekoloji Avukatları (ÇEHAV) da gönüllü avukatlık desteği verdiler. RES'lerin üretim lisanslarına, planlarına, ÇED raporlarına açılan davaların hemen hepsi kazanılsa da RES'ler durmak bir yana kapasite arttırarak, yeni yeni bölgelere yayılarak kurulmaya devam etti. Üretim lisansı Danıştay tarafından iptal edilen Lodos A.Ş. buna rağmen yeni ÇED başvurusunda bulundu.

Özel çevre koruma alanı ilan edildi ama...
Yarımadada yaşayanların yıllardır uğraş verdiği Özel Çevre Koruma (ÖÇKA) alanı ilan edilmesi çabaları geçtiğimiz mart ayında Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yaşam buldu ve Karaburun Yarımadası-Ildırı Körfezi Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edildi. Bu karara rağmen şirket çalışmalarına devam etti. Karaburunlular şirketin proje sahasında henüz kurulmamış türbinler için beton atma ve yol açma işlemlerine başlamasına tepki gösterirken haklı olarak bu durumun Karaburun yarımadasını Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan etmekteki amaçla çeliştiğine vurgu yaptılar.

1952 tarihli rapora dayanılarak köy afet bölgesi ilan edildi
Özellikle Yaylaköy’de "bağıra bağıra gelen bir talan" olduğunu dile getiren Karaburunlular, tırların, vinçlerin, beton mikserlerin, kamyon ve kepçelerin makilik alanlarda cirit attığını ifade ettiler. Yarımadalıların Yaylaköy için yaptıklar suç duyuruları ise işleme dahi alınmamış. İşte Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Yaylaköy'ün afet bölgesi ilan edilmesi tam bu sürecin üzerine gelmiş. Bölgede 1952 yılında yapılan Jeolojik Durum Raporu ile Yaylaköy bir anda "Afete Maruz Bölge" ilan edilmiş.

Karaburunlular 67 yıldır heyelan tehlikesi yaşamamış olan Yaylaköy'ün 14 Ocak 2019 tarihli Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile Afete Maruz Bölge ilan edilmesine; "Lodos Elektrik AŞ’nin Yaylaköy’deki heyelanın yapanı olduğunu biliyoruz. Yaylaköy’de görülen; yavuz hırsızın ev sahibini goşturmasıdır" sözleriyle tepki gösteriyorlar.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karaburunlulardan-res-tepkisi_172862.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!