Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Karadeniz Çevre Yolu İçin Düğmeye Basılıyor 12 Ülke Kenetlenecek

Karadeniz ülkeleri arasındaki ticareti ve komşuluk ilişkilerini daha da güçlendirmek amacıyla ortaya atılan ancak, şimdiye kadar somut bir adım atılmayan Karadeniz Çevre Yolu projesi için düğmeye basılıyor.

Referans Gazetesi
Karadeniz Çevre Yolu İçin Düğmeye Basılıyor 12 Ülke Kenetlenecek

aradeniz ülkeleri arasındaki ticareti ve komşuluk ilişkilerini daha da güçlendirmek amacıyla ortaya atılan ancak, şimdiye kadar somut bir adım atılmayan Karadeniz Çevre Yolu projesi için düğmeye basılıyor. 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın öncülüğünde Karadeniz'e komşu ülkeler arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi için 1992'de kurulan Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) projeye el atıyor. 25 Haziran'da 15'nci yılını İstanbul'da bir zirve ile kutlayacak olan KEİ'nin dönem başkanlığı 25 Haziran'da Türkiye'ye geçecek. Proje ile 12 ülke ekonomik işbirliğini daha da güçlendirecek.

KEİ'nin bugüne kadar çeşitli nedenlerden dolayı somut proje geliştiremediğini ve bu nedenle örgüte olan ilginin zaman içinde azaldığını söyleyen Sungar, "Proje bu nedenle bizim için çok önemli. Buradaki amaç bölgenin ticari potansiyelini ortaya çıkararak, ülkeler arasında ticareti kolaylaştırmak. Karadeniz bugüne kadar turizm olarak da yeterince ilgiyi görmedi. Çevre Yolu projesi ile bunun da aşılacağını umuyorum" dedi.

Bölgeye ilgi büyük
Toplam 20 milyon kilometrekare yüz ölçümü, 350 milyon nüfus hacmi ve 300 milyar doların üzerinde ticaret potansiyeli olan bölge son yıllarda ABD ve AB'nin ilgi odağı haline gelmeye başladı. Bu ilginin arkasında Körfez'den sonra petrol ve doğalgaz açısından dünyanın ikinci büyük rezervlerine sahip olmasının ve ulaştırma ve enerji nakil alanında Avrupa'nın ana koridorlarından biri haline gelmesinin etkili olduğunu söyleyen Sungar, Karadeniz'in bugüne kadar gerektiği ilgiyi görmeden "kara delik" olarak kalmış bir bölge olduğunu, ancak son yıllarda enerji güvenliği tartışmaları ile birlikte bölgenin öneminin de ortaya çıktığını vurguladı.

KEİ'nin 15. yılında dönem başkanı Türkiye
25 Hazirann 1992'de İstanbul'da açıklanan Boğaziçi Deklarasyonu ile kurulan KEİ'nin üyeleri, Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan, Yunanistan, Moldova, Romanya,Rusya, Ukrayna, Sırbistan, ve Türkiye. Her 6 ayda bir dönem başkanlığının değiştiği örgütte şu anda dönem başkanlığı Sırbistan'da bulunuyor. Nisan ayı sonunda Türkiye dönem başkanlığını Sırbistan'dan devralacak. KEİ'nin Genel sekreterliği şu anda Yunanistan'da.

Toplam uzunluğu 7 bin kilometre

- Proje 2 ülkeyi karayolu ile birbirine bağlayacak.
- Bölgenin toplam yüzölçümü 20 milyon kilometrekare.
- 300 milyar doların üzerinde ticaret potansiyeli var.
- Yolun toplam uzunluğu 7 bin kilometreyi bulacak.
- Ana hedef, ekonomik ve turistik potansiyeli ortaya çıkarmak.
- Fizibilite çalışması için Yunanistan'da bir sekreterya kurulacak.
- Her ülke kendi topraklarından geçen yolu finanse edecek.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/karadeniz-cevre-yolu-icin-dugmeye-basiliyor-12-ulke-kenetlenecek_51375.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!