Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Karadeniz'in Zeugması Kazı Başkanını Bekliyor

Karabük'ün Eskipazar ilçesinde, Karadeniz'in Zeugması olarak adlandırılan Hadrianaupolis Antik Kenti'ndeki kazılara, yeni kazı başkanı atanarak tekrar başlanması hedefleniyor.

yapi.com.tr
Karadeniz'in Zeugması Kazı Başkanını Bekliyor

EM>Fotoğraflar: Turgut ERTUĞRUL / AA

Karabük'ün Eskipazar ilçesinde, Karadeniz'in Zeugması olarak adlandırılan Hadrianaupolis Antik Kenti'ndeki kazılara, yeni kazı başkanı atanarak tekrar başlanması hedefleniyor.
    
MÖ 1. yüzyılda kurulduğu ve MS 8. yüzyıla kadar yerleşim amacıyla kullanıldığı tahmin edilen Hadrianaupolis'teki kazılarda, Anadolu'da örneklerine hiç görülmeyen bazı zemin mozaiklerine rastlanması araştırmacıları heyecanlandırıyor.
    
Gaziantep'te ortaya çıkan Zeugma mozaikleri kadar güzel nitelendirilen at, fil, panter, geyik ve grifon gibi birçok hayvanın tasvir edildiği mozaiklerle ünlenen antik kentte, geçen yıl duran kazı çalışmalarına yeniden başlanması planlanıyor.
    
Karabük İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin, antik kentte 2005'te başlanan fakat kazı başkanının ayrılması sonucunda geçen yıl duran kazıların devam edeceğini söyledi. Daha önceki kazılarda Geç Helenistik, Roma ve Erken Bizans devirlerine ait olduğu anlaşılan 14 adet dağınık yapılar tespit edildiğini anlatan Şahin, şöyle konuştu:
    
''Kazı başkanının ayrılmasıyla çalışmalar yaklaşık 1 yıl önce durdu. Kültür ve Turizm Bakanlığının yeni kazı başkanı ataması çalışması son aşamalarına geldi. Yaklaşık 1 ay içinde kazılara başlanmasını amaçlıyoruz. Burada daha önceki kazılarda ortaya çıkan eserler koruma altına alındı. Üzerleri şu anda örtülü durumda. Kazı başkanı olmak isteyen öğretim üyeleri var. Kazılar başlayınca yaklaşık 2 yıl daha devam edecek. Daha sonra burası turizme kazandırılacak. Ortaya çıkartılacak kültürel zenginliklerin tarihe ışık tutması açısından çalışmaların çok önemi bulunmaktadır.''


    
Akkaya Termal Kaynağı
    
Şahin, ilçedeki travertenlerin oluşturduğu Akkaya Termal Kaynağı'nın da turizme kazandırılmasına çalıştıklarını belirterek, şunları kaydetti:
    
''İmanlar köyü yakınlarında sarp kayalardan çıkan 25 derece sıcaklıktaki suyun travertenler oluşturduğu kaynağın bulunduğu alan turizm açısından önemlidir. Yüksek oranda karbondioksit ile kükürtlü hidrojen bulunan ve yöre halkı tarafından birtakım hastalıklara iyi geldiğine inanılan su kaynağının oluşturduğu 35 metre yüksekliğindeki travertenlerin, Pamukkale gibi turistlerin ilgisini çekmesi amaçlanıyor. Buranın işletmesini Eskipazar Belediyesi ihale yoluyla aldı. Belediye söz konusu suyun değerlendirilmesi için tesisin yapılması ve ivme kazandırılması amacıyla işletmeci arama çalışmalarına devam ediyor. Bu konuda olumlu gelişmeler var.'' (AA)

 

ETİKETLER: arkeoloji
http://www.yapi.com.tr/haberler/karadenizin-zeugmasi-kazi-baskanini-bekliyor_79113.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!