Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Karagöl'ü Alüvyon Dolduruyor

Borçka Karagöl Doğayı Koruma ve Tanıtma Derneği Başkanı Necip Kara, Doğu Karadeniz’in doğa harikalarından biri olan Karagöl’ün alüvyonla (akarsuların taşıyıp yığdıkları balçık, kil gibi çok ince taneli şeylerin kum ve çakılla karışmasıyla oluşan yığın, lığ) dolma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını savundu. Kara, 40 yıl önce 100 dönüm olan gölün

Radikal Gazetesi
Karagöl'ü Alüvyon Dolduruyor

Borçka Karagöl Doğayı Koruma ve Tanıtma Derneği Başkanı Necip Kara, Doğu Karadeniz’in doğa harikalarından biri olan Karagöl’ün alüvyonla (akarsuların taşıyıp yığdıkları balçık, kil gibi çok ince taneli şeylerin kum ve çakılla karışmasıyla oluşan yığın, lığ) dolma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını savundu. Kara, 40 yıl önce 100 dönüm olan gölün şimdi 95 dönüme düştüğünü belirterek, "Alüvyonlara karşı önlem alınmazsa, 95 dönüm olan göl, gelecek 10 yılda 30 dönüm daha küçülecek" dedi.

Göl çevresindeki bazı ağaçların 20 yıl önce kesildiğini, bu nedenle yaylalara yapılan yollardan dolayı göle gelen alüvyon miktarında artış olduğunu ifade eden Kara, şöyle devam etti: "Bu durum karşısında Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne görev düşüyor. Çünkü bu kurumdan başka kimsenin gölde önlem almaya yetkisi yok. Şu anda Milli Parklar’ın herhangi bir çalışması yok. Gölle ilgili öncelikle bir master planı yapılması uygun olacaktır. Gölün alüvyonlarının temizlenmesine gerek yok. Göl alanının alüvyonlarla daha da küçülmemesi için bir takım önlemlerin alınmasını istiyoruz."

Karçal Dağı eteği ile Aralık Deresi üzerinde ağaç ve taşlarla yapılacak menfezlerle, gölün alüvyonla dolmasının engellenebileceğini dile getiren Kara, "Bölgenin ekolojik dengesinin bozulmasına neden olacak girişimleri takip ederek önlem alıyoruz. Önlemlerimiz kapsamında göl etrafında herhangi bir yapılaşmaya izin vermiyoruz" diye konuştu.

Kara, dernek olarak gölün etrafında turizm tesisi yapılmasını istemediklerini belirterek, şunları söyledi:

"Yapılacak tesisler gölün bir kilometre uzağında olabilir. Gölün etrafında sadece gezi yerleri ve oturma yerleri yapılabilir. Göl etrafında yapılacak gezi parkurları da tamamen doğal olmalı. Yapay bir şey yapılmasına kesinlikle karşıyız. Çünkü göl etrafında gezecek olanlar doğal ortamın tadını almalı. Kısa vadede bu önlemler alınabileceği gibi uzun vadede orman idaresi tarafından ağaçlandırma çalışması yapılmalıdır. Bu önlemler alınmadığı takdirde önümüzdeki birkaç yıl içinde gölümüz tamamen yok olabilir."

Yılda 25 bin ziyaretçi

Karagöl’ü her yıl 25 bin kişinin ziyaret ettiğini ifade eden Kara, kış mevsimi hariç diğer mevsimlerde gölün doğaseverlerin akınına uğradığını vurguladı.

Karagöl’ün 1800’lü yılların başında bir derenin önünün heyelan sonucu kapanmasıyla oluştuğunu anlatan Kara, şunları kaydetti: "Karagöl, zengin bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliğiyle doğa tutkunlarının ilgisini çekiyor. Göl, Artvin’in Borçka ilçesine 27 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Karagöl’ün de içinde bulunduğu 368 hektarlık alan, Çevre ve Orman Bakanlığı’nca 2002 yılında tabiat parkı haline getirilmesiyle, göl doğa turizmi için daha cazip hale geldi. 13 yıldan beri ağaç kesiminin yasak olduğu bölgede yeşilin her tonuyla karşılaşmak mümkün. Ayrıca sonbaharda göl etrafındaki bitki örtüsünde her tondan renk görülüyor. Gölde kırmızı benekli alabalık da var. Alabalığı 5 yıldır koruduğumuz için müthiş bir artış oldu. Oltayla kişi başı ikişer tane avlanılması için dilekçe verdik."

Dernek Başkanı Kara, gölde 27 yatak kapasiteli bir tesisi olduğunu ve dernek olarak burayı işlettiklerini dile getirerek, hem günübirlik ziyaretçileri hem de konaklamak isteyen doğaseverleri Karagöl’e beklediklerini sözlerine ekledi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/karagolu-aluvyon-dolduruyor_70978.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!