Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Karantina Adası'nı İzmir'in Genelinde, Urla'nın Özelinde Bir Kültür Turizmi Merkezi Haline Getirebiliriz''

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ''Karantina Adası'ndaki öteki yapılarla ilgili mülkiyet ya da kullanım fonksiyonlarını değiştirince, İzmir'in genelinde Urla'nın özelinde bir kültür turizmi merkezi haline umarım getirebiliriz'' dedi.

yapi.com.tr / AA
''Karantina Adası'nı İzmir'in Genelinde, Urla'nın Özelinde Bir Kültür Turizmi Merkezi Haline Getirebiliriz''

Foto: Göksel Kayseri (AA)

Urla'daki Urla-Klazomenai antik kenti bünyesindeki Karantina Adası'ndaki kazı alanında incelemelerde bulunan Bakan Günay, Urla-Klazomenai Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Yaşar Ersoy ve diğer yetkililerden bilgi aldı.

Bakan Günay, gazetecilere yaptığı açıklamada, İzmir'de ören yerlerini biraz daha toparlamak, gezilebilir bir duruma kavuşturmak ve bu çalışmaları hızlandırmak gibi bir kararları olduğunu söyledi.

Karantina Adası'nın turizme kazandırılması gerektiğini kaydeden Günay, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Şimdiye kadar çeşitli biçimlerde sağlık ünitelerinin kullandığı bir adaydı. Ama Urla'ya yeni bir hastane yapılması için ihale yapıldı. Bu hastane buradan çıkarsa, geri kalan ünitelerin de 1980'lerden bu yana arkeolojik alan olarak tespit edilmiş bu adadan bir ölçüde arındırılması, adadaki eski karantina merkezlerinin belki yine tarihi baskıyla müzeye dönüştürülmesi, üzerinde yeni yapı kullanmamak kaydıyla belki birkaç binanın butik otel haline getirilmesi ve adanın çekiciliğinin artırılması için arkeolojik kazı yapılması gerekiyordu.

Bu yaz yeni başladık, güzel veriler elde edilmiş, gelecek yaz burada nasıl bir yerleşimini olduğunu daha iyi anlarız. Karantina Adası'ndaki öteki yapılarla ilgili mülkiyet ya da kullanım fonksiyonlarını değiştirince, İzmir'in genelinde Urla'nın özelinde bir kültür turizmi merkezi haline umarım getirebiliriz.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/karantina-adasini-izmirin-genelinde-urlanin-ozelinde-bir-kultur-turizmi-merkezi-haline-getirebiliriz-_88928.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!