Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Karantinada Meskende Elektrik Tüketimi Arttı

BEDAŞ, AEDAŞ ve ÇEDAŞ’ın örneklem üzerinden yaptığı çalışmaya göre yeni tip koronavirüs etkisinden önceki ve sonraki 30 günlük elektrik tüketimleri analiz edildi.

yapi.com.tr
Karantinada Meskende Elektrik Tüketimi Arttı

Tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına alan yeni tip koronavirüse karşı mücadelede en etkin yol, kişinin kendini izole ederek mümkün olduğunca evde kalması. Türkiye genelinde idari kararla berber, kafe, restoran gibi pek çok ticarethanenin kapalı olduğu, bazı sektörlerde üretimin ciddi anlamda daraldığı bu dönemde toplam elektrik tüketiminde önemli bir düşüş gözleniyor. Ticarethane ve sanayideki elektrik tüketimindeki gerilemeye karşın virüsten korunmak için evde kalan kişilerinin sayısının giderek arttığı bu süreçte mesken abonelerinin elektrik tüketiminde ise artış söz konusu.

DHA'da yer alan habere göre; İstanbul Avrupa Yakası’nda 5,2 milyon aboneye hizmet veren BEDAŞ, Antalya, Burdur ve Isparta’da 2.2 milyon abonenin elektrik dağıtımı yapan AEDAŞ ile Sivas, Tokat ve Yozgat’ta 1 milyondan fazla aboneye hizmet veren ÇEDAŞ, yeni tip koronovirüsün mesken abonelerinin elektrik tüketimine yansımasını ortaya koymak üzere ortak çalışmaya imza attı. Üç bölgeden elde edilen tüketim verileri ile bir ‘örneklem’ çalışması yapıldı. Örneklemde; İstanbul Avrupa Yakası’nda tüketilen elektriğin yüzde 84’ü, Antalya, Isparta ve Burdur’da tüketilen elektriğin yüzde 92’si ile Sivas, Tokat ve Yozgat’ta tüketilen elektriğin yüzde 64’ünü oluşturan mesken, sanayi ve ticarethane aboneleri baz alındı. 2019 yılının hava koşullarının farklı olması, 2019’un Mart ve Nisan aylarının tüketimiyle 2020’nin aynı dönemini kıyaslamanın koronavirüsün gerçek etkisini göstermeyeceği düşünüldüğünden, analizin dönemi mesken abonelerinin koronavirüs etkisinden önceki ve sonraki 30 günlük zaman dilimi olarak belirlendi.

 

 

Türkiye’de yeni tip koronavirüsün görüldüğü 11 Mart tarihinden itibaren mesken abonelerinin elektrik tüketimi artış eğilimine geçti. Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler nedeniyle evden çalışma ve evde kalanların oranlarındaki artışın etkisi ile mesken gruplarında elektrik tüketimindeki artış, Mart ayından sonra Nisan ayında etkisini göstermeye devam etti.

BEDAŞ’ın hizmet bölgesi olan İstanbul Avrupa Yakası’ndaki örneklemde kullanılan mesken grubunun 15 Şubat-15 Mart tarihleri arasında 175,3 milyon kWh olan tüketiminin, yeni tip koronavirüsün etkisinin hissedilmeye başlandığı 16 Mart-14 Nisan tarihleri arasında 201,7 milyon kWh’ye ulaştığı tespit edildi. Örneklemden hareketle İstanbul Avrupa Yakası’nda elektrik tüketiminin günlük ortalama yüzde 15 arttığını ortaya konuldu. Yapılan analize göre mesken müşterilerinin yüzde 80’inde günlük yüzde 10 ila 20 arasında tüketim artışı olduğu belirlendi.

AEDAŞ’ın hizmeti verdiği Antalya, Isparta ve Burdur’da örneklemde kullanılan mesken grubunun elektrik tüketiminde de koronavirüs nedeniyle evde kalanların artmasının etkisiyle günlük ortalama yüzde 15,1’lik bir artış yaşandığı görüldü. Bölgedeki mesken abonelerine yönelik yapılan örneklem kapsamına giren tüketicilerin 15 Şubat-15 Mart tarihleri arasında 47,6 milyon kWh olan tüketimi 16 Mart-14 Nisan tarihleri arasında 54,8 milyon kWh’ye çıktı. Yapılan analize göre mesken müşterilerinin yüzde 80’inde yüzde 8 ila 18 arasında tüketim artışı olduğu saptandı.

ÇEDAŞ’ın hizmet verdiği Sivas, Tokat ve Yozgat’ta örneklemin yapıldığı mesken grubunun tüketimi 15 Şubat-15 Mart tarihleri arasında 25,8 milyon kWh iken 16 Mart-14 Nisan haftasında bu rakam 28,7 milyon kWh’ye ulaştı. Yani mesken abonelerinin tükettiği elektriğin miktarında günlük ortalama yüzde 11,24’e varan bir artış söz konusu oldu. Yapılan analize göre mesken müşterilerinin yüzde 80’inde yüzde 6 ila 15 arasında tüketim artışı olduğu belirlendi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karantinada-meskende-elektrik-tuketimi-artti_179621.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!