Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Karar Geri Adım Attırdı

Danıştay’ın, Ataköy’de okul yapılması gereken alana konut inşa edilmesine izin veren İstanbul Valisi Muammer Güler ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yargılanmasına onay vermesi, İBB Meclisi’ne geri adım attırdı. Bölgedeki başka bir parsel okul alanı ilan edilerek, Güler ve Topbaş aklamaya çalışıldı.

Cumhuriyet GazetesiDanıştay’ın, Ataköy’de okul yapılması gereken alana konut inşa edilmesine izin veren İstanbul Valisi Muammer Güler ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yargılanmasına onay vermesi, İBB Meclisi’ne geri adım attırdı. Bölgedeki başka bir parsel okul alanı ilan edilerek, Güler ve Topbaş aklamaya çalışıldı.

İBB Meclisi’nin 15 Mayıs Perşembe günü gerçekleştirilen oturumunda Bakırköy İlçesi Ataköy Mahallesi 5’inci kısma ait 1/5 bin ve 1/1000 ölçekli plan tadilatı teklifi görüşüldü. İBB Meclisi’nin 2006’da mülk sahibi TOKİ’nin başvurusu üzerine 7 bin 500 metrekarelik ortaöğretim alanının konut alanı olarak tahsis edilmesine karar verdi. İmar planlarında okul arazisine alternatif eşdeğer bir alan belirlenmesini İmar Kanunu’na aykırı bulan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Kadir Topbaş, İBB Başkan Yardımcısı İdris Güllüce ve Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen hakkında soruşturma açılması talebiyle İçişleri Bakanlığı’na başvurmuştu.

İçişleri Bakanlığı’nın soruşturmaya izin vermemesi üzerine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, Danıştay’a başvurarak Vali Güler’in de dahil olduğu dört yönetici ile ilgili İçişleri Bakanlığı’nın kararına itiraz etmişti. Danıştay 1. Dairesi, 8 Mayıs’ta verdiği kararla yöneticiler hakkında “görevi kötüye kullanma” gerekçesiyle soruşturma yapılmasına izin verdi. Danıştay’ın kararı üzerine geri adım atan İBB Meclisi, söz konusu bölgede 8 bin 250 metrekarelik parseli ortaöğretim alanı ilan etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karar-geri-adim-attirdi_61577.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!