Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Zincirlikuyu'da Değer Hesabı

Karayolları Arazisi ’Bina Hariç’ Satılıyor

Zincirlikuyu’daki Karayolları arazisi bir kez daha satışa çıkarılıyor. Ancak bu kez İstanbul’un ilk asma cepheli binası olarak koruma altında olan bölge müdürlüğü binası satış dışında tutuluyor. Başta Sama Dubai olmak üzere pek çok grubun ilgi gösterdiği bilinen arazi için 12 Ocak’a kadar başvuruların yapılması gerekiyor.

Hürriyet Gazetesi/Nilgün KARATAŞimg src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\haber\50737.jpg" align="left" hspace=5 vspace=5>İstanbul'un en gözde iş merkezlerinden Zincirlikuyu’da yer alan Karayolları arazisi, yeniden satışa çıktı. Bundan iki yıl kadar önce Maliye Bakanlığı’nın denediği ancak sonuçlandıramadığı ihaleyi bu kez Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yapıyor. Karayolları arazisi denilince akla gelen 17. Bölge Müdürlüğü binası ise bu kez kapsam dışında tutuldu. Bunun nedeni ise "tescilli" olan binanın koruma altında olması.

Karayolları Genel Müdürlügü 17’inci Bölge Müdürlüğü arazisi olarak bilinen 30 ada 157 parselde kayıtlı ve yüz ölçümü 96 bin 505 metrekarelik gayrimenkulun uzun süredir beklenen ihalesi gerçekleştiriliyor. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı danışman olarak Garanti Yatırım ve Avrupa Değerleme’yi seçerken, yatırımcı adaylarının şartname ve bilgi kitapçığı dökümanı satın alabilmek için 12 Ocak’a kadar başvurması gerekiyor. Bunun ardından da ihalesinin en kısa zamanda tamamlanması planlanıyor.

Bina koruma altında

Daha önce Mart 2004’te kapalı zarf usulü satışı denenen ancak alıcı çıkmadığı için iptal edilen ihalede, araziye 320.3 trilyon lira fiyat biçilmişti. O günden sonra da satış hep gündemde kalmakla birlikte, arazinin üzerindeki 13 katlı bölge müdürlüğü binası tartışma konusu olmuştu. Bu binanın taşıdığı mimari özelliklerinden dolayı Koruma Kurulu tarafından tescillenmiş olması sorun çıkarmıştı. Arazinin satışı için geçen yıl yeniden çalışmalara başlanınca, 17 Bölge Müdürlüğü’nün ’tescilli bina’ olduğu göz önünde tutularak arazinin o bölümü ayrılması gündeme geldi. Böylece Özelleştirme İdaresi, Türkiye’nin ilk asma cepheli ulusal mimari örneği olarak tescillenen bu binayı satış dışında tutarak sorunu aştı.

Sama Dubai ’talibim’ dedi büyük çekişme bekleniyor


Büyükdere Caddesi
üzerindeki arazi, konumundan dolayı çok değerli olarak kabul edilirken, bölgenin çok uluslu şirketlerin genel müdürlük binaları, finansal kurumlar, bankalar, lüks konutlar ve alışveriş merkezlerinin de yer alması cazibesini artırıyor. Bu nedenle ilginin de yüksek olması bekleniyor. Levent’teki eski İETT Garajı’na yapılması öngörülen Dubai Towers projesiyle kamuoyunda tartışma yaratan Dubaili inşaat grubu Sama Dubai’nin de bu arsa ile ilgilendiği biliniyor. Sama Dubai, bu arazi ile açılacak ihaleye gireceğini daha önce açıklarken, Ofer Grubu’nun da talip olması bekleniyor. Geçen yıl Donald Trump’ın Yeşil İnşaat’la, Emaar’ın Atasay ile Türkiye’de gayrimenkul işine girmiş olması, bu ihalenin büyük gruplar arasında çekişmeye sahne olacağı yorumlarına neden oluyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karayollari-arazisi-bina-haric-satiliyor_50737.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!