Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Karayolunun Altındaki Dev Şantiye

Her geçen gün artan İstanbul trafiğine çözüm olması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yaptırılan Kadıköy-Kartal metro projesinde ışık görüldü. Üsküdar’dan Tuzla’ya kadar uzanan D-100 Karayolu’nun 40 metre altında inşaatı süren metro inşaatının yüzde 70’i tamamlandı.

Milliyet Gazetesi
2 Karayolunun Altındaki Dev Şantiye

er geçen gün artan İstanbul trafiğine çözüm olması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yaptırılan Kadıköy-Kartal metro projesinde ışık görüldü. Üsküdar’dan Tuzla’ya kadar uzanan D-100 Karayolu’nun 40 metre altında inşaatı süren metro inşaatının yüzde 70’i tamamlandı.

Milliyet, 2011 yılının ilk yarısında hizmete girmesi planlanan projenin dev şantiyesindeki çalışmaları görüntüledi. Marmaray Tüp Geçit Projesi ile birleştirilecek olan ve Anadolu yakasının ulaşım sorununu büyük ölçüde çözmesi beklenen metro, İstanbul’un en uzun tünel çalışması olacak. 1 milyar 340 milyon dolara mal olacak, 16 istasyondan oluşacak metro 22 kilometre gidiş, 22 kilometre geliş şeklinde inşa ediliyor. Kadıköy’den Kartal’a kadar D-100 Karayolu’nun 40 metre altında yapılan metro projesi için her gün ortalama 130 metre tünel kazılıyor.

2 bin 500 kişi çalışıyor

Yerin altındaki dev şantiyede 500’ü mühendis, 2 bin 500 kişi vardiyalı olarak gece gündüz demeden çalışıyor. Tüm dünyada tünel açma işlerinde kullanılan TBM (köstebek) adlı 2 devasa makine karayolunun Kozyatağı noktasından girerek Kadıköy’e doğru ilerliyor. Bir fabrika büyüklüğündeki makine yerin altını köstebek gibi oyarken arkasına naklettiği hafriyat yüzeye çıkartılıyor. TBM, tüneli kazarken diğer taraftan betonlama işlemi yapılıyor. Günde 1600 kamyon hafriyat çıkartılırken, hafriyatın bir kısmı da işlenerek dolgu malzemesi olarak kullanılıyor.

Kadıköy-Kartal 29 dakika

Kadıköy-Kartal metrosu için İspanya’dan getirilecek vagonlar kullanılacak. 120 vagon sipariş edilirken, 6 vagon ve bir lokomotiften oluşan trenin 29 dakikada Kadıköy’den Kartal’a ulaşması hedefleniyor. Anadolu Ray ve Avrasya Metro Grubu adlı konsorsiyum tarafından yürütülen çalışmaların 2011 yılı başlarında tamamlanarak deneme seferlerine başlanması bekleniyor.

İBB Raylı Sistemler Müdürü Yalçın Eyigün, metronun Marmaray Tüp Geçit Projesi ile birleştirilmesiyle İstanbul’un bir baştan öbür başa kolaylıkla geçilebileceğini vurgulayarak, “1992’den beri tünel açmakta deneyimli uzman bir kadroyla çalışıyoruz. 2011 ilk yarısında Kadıköy-Kartal metrosu İstanbulluların hizmetine girecek” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karayolunun-altindaki-dev-santiye_74068.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • sabaha kadar amelenin biri çekiçle demir borulara vuruyor..tek başına mı bu metro inşaatını yapıyor anlayamadım..koşuyolu cd üstünde metro inşaatında oluyor bu hadise...sabah iş yok akşam gürültü çok...nasıl bir uygulama bu resmen kötü niyet camdan bakıyorum adam şuursuzca ses gürültü yapıyor...gündüz iş yok mu gürültü cıkaran işler neden gece yapılıyor her gece gürültü sabah sesizlik nasıl iş bu benim aklım almıyor. gece serin diye sabah 5 e kadar gürültü sabah cıt yok bu resmen kasıt..demir kesme işi neden kapalı alanda değil de gece 1 den sabah 5 e kadar yapılıyor buna ne denir gündüz uyuyor paşalar gece topluma gıcıklık olsun diye mi bu gürültü? insanlık hiçe sayılıyor. bu kadar toplum düşmanı mı bu işyeri YANITLA
  • Kilometrelerce metro yapmak için İSTANBUL'a para var ANKARA'nın inşaatı bitmiş güdük metrolarına teçhizat ve tesisat almak için para YOK.... Yerel seçimlerde Gökçek'in hatırı için yapamadık ama ilk genel seçimlerde bunun hesabını AKP'ye soracağız. Nasılmış bakalım başkentin içini boşaltmak........Merkez Bankasını İstanbul'a taşımak! YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!