Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kardemir Borcunu Erken Ödedi, Bazıları Önce Öğrendi

Toplam 220 milyon $ borcu olan Kardemir, ‘İş Bankası’na borcumuzu erken ödedik’ açıklaması yapınca, şirket hisselerinde Cuma günü başlayan yükseliş dün hızlandı. ‘Kapattık’ denilen borcun ise sadece 3.9 milyon dolar olduğu da sonradan anlaşıldı.

Vatan Gazetesi
Kardemir Borcunu Erken Ödedi, Bazıları Önce Öğrendi

ürkiye’nin en eski ve büyük demir çelik şirketlerinden Kardemir, İş Bankası’na olan borcunu erkenden ödediğini açıklayınca borsa yatırımcıları heyecana kapıldı. Kardemir’in D grubu hisseleri açıklamanın ardından hızla yükselmeye başladı. Hisselerdeki prim oranı ikinci seansta bir ara yüzde yüzde 9.41’e kadar ulaştı. Ardından gelen satışlarla günü yüzde 5.41’lik primle 0.78 YTL’den kapattı.


Yükselişle birlikte hisselerin hacmi de arttı. Dün borsada yapılan her 100 YTL’lik işlemin 5’i Kardemir D’de gerçekleştirildi, bir günde 67.3 milyon YTL’lik hisse el değiştirdi. 324 hisse arasında en çok işlem gören üçüncü senet oldu. Bu açıklamadan bir gün önce, yani geçen hafta Cuma yaşanan yükseliş de eklendiğinde Kardemir’deki iki günlük prim yüzde yüzde 18’i geçti.

Açıklama hisseyi uçurdu
Yani bir anlamda borsada Kardemir rüzgarı esti. Kardemir’de esen rüzgarın arkasında ise oldukça ilginç ayrıntılar var. Örneğin hisselerde yükselişe neden olan açıklama... Dün Kardemir’den borsaya gelen açıklamada aynen şu sözlere yer verildi: “Şirketimiz geçmiş yıl borçlarının yeniden yapılandırılması kapsamında 31 Aralık 2003 tarihinde İş Bankası ile imzalanan protokol çerçevesindeki borcumuz, vadesinden önce defaten ödenmek suretiyle kapatılmış olup, söz konusu borcumuza ilişkin gayrimenkul ipoteğinin fekki için İş Bankası’na müracaat edilmiştir.” Açıklamada başka ayrıntı verilmedi. Borcun ne kadar olduğunu merak eden borsacılar, Kardemir tarafından İş Bankası’yla yapılan anlaşma tarihi olarak gösterilen 31 Aralık 2003 tarihli İMKB bülteninde de aradıkları cevabı bulamadı.

Borç 3.9 milyon dolarmış
Hisselerde büyük hareketliliğe neden olan ’erkenden ödenen borç’ miktarı ancak 2 Ocak 2004 tarihli borsa bülteninde bulunabildi. Bültende Kardemir’in 3.9 milyon dolarlık kredi için İş Bankası’yla borç yapılandırma anlaşması imzaladığı ve üçer aylık dönemler itibarıyla ödenmek üzere kredinin vadesinin uzatıldığı yer alıyordu. Yani 220 milyon dolar borcu bulunan Kardemir’in hisselerindeki dalgalanma sadece 3.9 milyon dolar (bir bölümü de daha önce taksit taksit ödenmiş) kredi ödemesi için yaşandı. İşin dikkat çekici başka bir yönü ise İMKB Başkanlığı’nın Kardemir hisselerinde hızlı dalgalanmalara neden olan ’borç kapatma’ işlemiyle ilgili ayrıntıları sormaması oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kardemir-borcunu-erken-odedi-bazilari-once-ogrendi_51764.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!