Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kardemir Stok Hatasına Düşmedi, Kârını Artırdı

Kardemir, küresel krize yüksek stokla yakalanmayınca kârlılığını sürdürmeye devam etti. Yüksek stok maliyeti ve açık pozisyonu nedeniyle son çeyrekte 1.19 milyar TL zarar eden Erdemir'in aksine Kardemir, iyi stok yönetimiyle kârını korudu. Kardemir, 2008'de kârını geçen yıla göre yüzde 106 artırarak 257 milyon TL'ye çıkardı.

Sabah Gazetesi
Kardemir Stok Hatasına Düşmedi, Kârını Artırdı

Kardemir, küresel krize yüksek stokla yakalanmayınca kârlılığını sürdürmeye devam etti. Yüksek stok maliyeti ve açık pozisyonu nedeniyle son çeyrekte 1.19 milyar TL zarar eden Erdemir'in aksine Kardemir, iyi stok yönetimiyle kârını korudu. Kardemir, 2008'de kârını geçen yıla göre yüzde 106 artırarak 257 milyon TL'ye çıkardı. Krizin ağırlaştığı ve sanayinin çarklarının yavaşladığı son çeyrekte şirket, kârını bir önceki aya göre yüzde 14.4 artırmayı başardı.

'Stokları iyi yönettik'

Şirketinin 2008 performansını değerlendiren Kardemir Genel Müdürü Osman Kılavuz, başarılarını iyi stok yönetimi ve ürün çeşitliliğine gitmelerine bağladı. "Günün şartlarına göre satış yaptık. Mamul stokuna yönelmeden üretimimizi planladık" diyen Kılavuz, "Geçen yıl mamul fiyatları çok pahalıydı. Bu nedenle stoklarımızı şişirmedik. Kârlılığımızın artmasında ürün çeşitliliğine gitmemizin de çok önemli katkısı oldu. Geçmişte ray, büyük boy profil gibi ürettimine yöneldik" dedi. Türkiye'nin en kurumsal şirketlerinden biri olduklarını söyleyen Kılavuz, "Kardemir'de 3 bin 800 kişi çalışıyor. Ekip halinde, verimliliğimizi artırarak bu başarıyı sağladık" dedi. Kılavuz kur zararlarının ise geçmiş yıllardan kalan borçlarının yeniden yapılandırılmasından kaynaklandığını belirtti.

Yüksek kâr hisseleri uçurdu

Kardemir'in beklentiler üzerinde kâr açıklaması ve bedelsiz sermaye artırımına gideceğini bildirmesi hisseleri uçurdu. Borsa düşerken, Kardemir D hisseleri yüzde 6.25, A hisseleri yüzde 11.11, B hisseleri ise yüzde 9.72 prim yaptı. Uzmanlar, son günlerde ortalamanın üzerinde değer kaybeden Kardemir hisselerinin gelen iyi haberlerle tepki yükselişi gösterdiğini belirtiyor. Kardemir, aldığı bedelsiz sermaye artırımı kararı ile sermayesini 550 milyon TL'den 879 milyon TL'ye çıkaracak. Merkez Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Fatih Demirtop, ilk üç çeyreğin diğer demir-çelik şirketlerinde olduğu gibi zor geçmesini beklediklerini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kardemir-stok-hatasina-dusmedi-karini-artirdi_67472.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!