Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kardemir'e Enerji Santrali için 41 Milyon Dolar Kredi

ürkiye Kalkınma Bankası ile Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş arasında, 41 milyon dolar tutarında Enerji Verimliliğine Yönelik Kredi Anlaşması imzalandı. Rixos Otel'de düzenlenen imza töreni öncesinde konuşan Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Abdullah Çelik, bankalarının tarihin en ciddi küresel krizlerinden birisinin

Dünya Gazetesi
1 Kardemir'e Enerji Santrali için 41 Milyon Dolar Kredi

Türkiye Kalkınma Bankası ile Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş arasında, 41 milyon dolar tutarında Enerji Verimliliğine Yönelik Kredi Anlaşması imzalandı. Rixos Otel'de düzenlenen imza töreni öncesinde konuşan Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Abdullah Çelik, bankalarının tarihin en ciddi küresel krizlerinden birisinin yaşandığı 2008 ve 2009 yıllarını yaklaşık yüzde 50 kredi büyümesi ile tamamladığını ve kötü günlerde yatırımcıların yanında olduğunu söyledi. Bankalarının özellikle küçük KOBİ'lere yatırım ve işletme kredisi desteği sağladığını belirten Çelik, bu firmalara toplam 20 milyon lira ve 20 milyon euro tutarında kredi kullandırılarak, yaklaşık 2000 ek istihdam sağlanmasına yardımcı olduğunu kaydetti.

Kalkınma Bankası'nın toptan bankacılık faaliyetlerini 2010 yılında daha da artırarak, 300 milyon lira yeni kredi kullandırmayı planladığını ifade eden Çelik, firmaların direkt olarak Kalkınma Bankası tarafından kredilendirilmesi olarak tanımlanan perakende tarafında ise başı hidroelektrik, rüzgar, jeotermal, çöp gazı gibi alanlardan elektrik elde edilmesinin finansmanını içeren yenilenebilir enerji sektörünün çektiğini belirtti.

Bu yılın başından bugüne kadar 1,877 milyar lira kredi talebi alındığını, bu tutarın 1, 156 milyar liralık kısmının enerji yatırımlarını kapsadığını ifade eden Çelik, taleplerin enerji konusunda uzman proje ekipleri tarafından değerlendirilerek, uluslararası kuruluşlardan sağlanan 770 milyon lira kredinin böylece yatırımlara tahsis edildiğini bildirdi.

2010'un sonuna kadar 26 adet tesis üretime geçecek

Bankaları tarafından bugüne kadar enerji yatırımlarına 810 milyon lira kredi tahsis edildiğini, bunun 470 milyon lirasının sözleşmeye bağlandığını anlatan Çelik, "217 milyon liralık kısmı 2009 yılı içinde olmak üzere, toplam 277 milyon lira firmalara ödenmiştir. Bu alanda 60'tan fazla yenilenebilir enerji projesi değerlendirilmiş olup, toplam 535 mw gücünde 36 adet proje kredilendirilmiştir. 200 mw gücünde tesis üretime geçmiştir. 2010 yılı sonuna kadar 335 mw gücünde 26 adet tesisin üretime geçmesi planlanmaktadır. Toplam 170 mw gücünde 11 adet proje ise değerlendirilme aşamasındadır" diye konuştu.

Çelik, bugün imzalanan krediyle yapılacak yatırımla Kardemir Karabük Demir Çelik A.Ş'nin üretim sırasında açığa çıkan ve yakılması suretiyle bertaraf edip atmosfere bıraktığı baca gazlarının enerjisinden faydalanarak, 50 mw kurulu güce sahip bir santral kurulacağını ve tesiste kullanılan elektriğin şirket bünyesinde üretilmesinin planlandığını söyledi. Çevre dostu bir yatırım olan bu projeyle 4173 kişinin istihdam edildiği Kardemir'de maliyetlerin düşeceğini kaydeden Çelik, enerji yatırımlarına desteklerinin artarak süreceğini de ifade etti.

Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Çelik, imzalanan kredinin faizine ilişkin soru üzerine, faizin ayrıntısıyla ilgili açıklamanın uygun olmayacağını, ancak uygun maliyetli bir kredi sözleşmesi olduğunu söyledi. Vadenin ne olacağına ilişkin soru üzerine de Çelik, kredinin 3 yıl ödemesiz, 12 yıl vadeli olduğunu belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kardemire-enerji-santrali-icin-41-milyon-dolar-kredi_75344.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Kurulduğu yıldan beri havaya terk edilen baca gazlarının değerlendirilmesine yönelik bir enerji santralının kurulması, bu sektörün en önemli bir yatırımı olacaktır. Bu sayede kendi ihiyacı olan elektrik enerjisini ke ndi karşılacak, maliyetlerinin düşürülmesinde de katkısı olacaktır. Şu anda görünen ve görünmeyen çevre kirliliği de yok olacak ve çevre kirliliği de yaratmayan modern bir tesise de kavuşacaktır. Bu konuda emeği ve desteği olan kişileri ve kuruluşları tebrik ederim. Ali Demirezen YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!