Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kardeş Saray Elhamra

Bugünden itibaren Topkapı Sarayı’nın Has Ahırlar bölümünde Elhamra ve Topkapı’yı bir arada sunan bir sergi; başbakanlar Recep Tayyip Erdoğan ile Luis Rodriguez Zapatero himayesinde açılıyor. Başlığı “Aynı Denizin Uçlarında”. Granada’daki (Gırnata) Elhamra parlak Endülüs medeniyetinin tek sarayı değil ama sonuncusu. Sevilla (İsbiliyye) Endülüs

Milliyet PAZAR
Kardeş Saray Elhamra

Bugünden itibaren Topkapı Sarayı’nın Has Ahırlar bölümünde Elhamra ve Topkapı’yı bir arada sunan bir sergi; başbakanlar Recep Tayyip Erdoğan ile Luis Rodriguez Zapatero himayesinde açılıyor. Başlığı “Aynı Denizin Uçlarında”. Granada’daki (Gırnata) Elhamra parlak Endülüs medeniyetinin tek sarayı değil ama sonuncusu. Sevilla (İsbiliyye) Endülüs İslam mimarisinin en parlak örneklerinden. Cordoba’nın (Kurtuba) civarındaki Medinet’üz Zehra denen bahçeler ortasındaki yazlık saray da muhteşem bir kalıntı olarak fikir veriyor.

Endülüs camilerinin içinde en önemlisi Kurtuba’daki çok sütunlu büyük camidir, “mescit” diye biliniyor.  Endülüs mimarisi bunun dışında şehirlerin formu, kaleler, köprüler ve yıkıntılarla yaşıyor.
İspanya’ya Müslümanlar kuzey Afrika Berberilerinin de katılımıyla ünlü komutan Tarık bin Ziyad’ın önderliğinde 716’da yani 8’inci asrın başlarında çıktılar. İspanya’daki Vizigot krallığın hakimiyeti çok çabuk eridi; Araplar geldiğinde kral Rodrigo’nun İber Yarımadası’ndaki hakimiyeti çok tartışıldı.

Kuzeyde Atlantik kıyılarındaki küçük krallıklar ve bugünkü Katalunya’nın Barselona ucu dışında bütün İspanya’ya hakim oldular denebilir.  Daha çok ilerleyecekler ve Pirenelerin kuzeyine geçip Fransa’ya gireceklerdi. 732’de Poitiers’de Charles Martel durdurdu.

Bazı Arap silahlarının yanında Arap atlarının ve nallama sisteminin bu dönemlerde kuzey Avrupa’ya geçtiği bir gerçek. İspanya Arap Müslümanların, Berberi Müslümanların, Yahudilerin ortaklaşa kurdukları parlak bir kültürel çevreydi.  Portekiz de Garb-el Endülüs olarak bu coğrafya ve medeniyete girdi.

Yedi buçuk asır boyu kuzeydeki Hıristiyan krallıklar ve güneydeki Müslümanların devamlı çatıştıklarını düşünmeyelim. Önce Toledo, giderayak Velense (Valencia) ve İsbiliyye, sonunda da 1492’de Granada düştü.
Bu vakte kadar Hıristiyan ve Müslüman kısımlar arasında kültürel alışveriş de çok yüksekti.  Arap dünyasının büyük düşünür ve bilginlerini; Yahudiler, İspanyol Hıristiyanların Arap kültürüne hayran olan Mozarab (yani mustaarib-araplaşmış) denen kesimi ve Endülüs mekteplerinde, medreselerinde okuyan Avrupalı gençler Latinceye çevirdi.

Endülüs eski İspanya’nın Hıristiyanlarının dinini yutmadı ama kültürlerini çok etkiledi.  Seville Piskoposu İzidor “Pater noster duasını Latince okumaktan aciz gençlerimiz, Arap edebiyatını şerh ediyor ve Kur’an’ı öğrenebiliyorlar” diye yakınıyordu. İspanyolların yeniden fethinden (reconquista) sonra dahi Toledo’da inşa edilen gotik tarzındaki büyük katedralin içinde bir bölüm, Mozarab şapeli denen Endülüs İslam mimarisi tarzında inşa edilmiştir.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/kardes-saray-elhamra_67971.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!