Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Karkamış Antik Kenti Turizme Kazandırılıyor

Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Karkamış antik kentinin mayından temizlendiğini belirterek, şu anda temizlenen alanın kontrolüyle ilgili çalışmalar yapıldığını söyledi. Vali Kamçı, Gaziantep İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Cafer Yılmaz, İl Genel Meclisi Başkanı Nasuhi Güleç ve İl Genel Meclisi üyelerinin katılımıyla İl Özel İdaresi Sosyal

yapi.com.tr / AA
Karkamış Antik Kenti Turizme Kazandırılıyor

Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Karkamış antik kentinin mayından temizlendiğini belirterek, şu anda temizlenen alanın kontrolüyle ilgili çalışmalar yapıldığını söyledi. Vali Kamçı, Gaziantep İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Cafer Yılmaz, İl Genel Meclisi Başkanı Nasuhi Güleç ve İl Genel Meclisi üyelerinin katılımıyla İl Özel İdaresi Sosyal Tesislerinde düzenlediği basın toplantısında, Gaziantep'in kültür ve turizmde hak ettiği yerde olmadığını her zaman söylediklerini belirtti.

Son dönemde yerel yönetimlerin kültür ve turizm çalışmalarına ağırlık verdiğini, yeni müzelerin yapılması, yeni alanların turizme kazandırılması konusundaki faaliyetlerin sürdüğünü ifade eden Kamçı, ''Karkamış antik kentinin mayından temizlenmesi işi tamamlandı, şu anda temizlenen alanın kontrolüyle ilgili çalışmalar yapılıyor'' dedi.

Antik kente bir kazı heyeti başkanı tayin edileceğini belirten Kamçı, uluslararası boyuttaki kazı çalışmalarına 2011 yılında başlanılmasının planlandığını söyledi. Kamçı, ''Karkamış için 'Zeugma'dan daha önemli, tarihsel değeri olan bir yer' deniyor. Biliyorsunuz ilk yazılı anlaşma olan Kadeş anlaşmasının yapıldığı yer olarak da tarihe geçmiş bir yer. O anlamda çok önemli. Burasını turizme kazandırdığımızda Karkamış ve Gaziantep bundan olumlu yönde etkilenecek'' diye konuştu.

Kamçı, Gaziantep Kalesi'nin restorasyon işinin İl Özel İdaresi ve Kültür Bakanlığınca gönderilen ödenekle yapıldığını ve çalışmaların sürdüğünü, Zeugma antik kenti üzerindeki çatı örtüsü (korugan) çalışmasının da tamamlandığını vurguladı.

Karkamış Gümrük Kapısı hakkında da bilgi veren Kamçı, Milli Savunma Bakanlığının yetkiyi kendilerine devrettiğini dile getirdi. Kamçı, ''Gümrük Müsteşarlığımızla yaptığımız görüşme sonucunda protokolü imzalama aşamasındayız. 156 dönümlük bir alandaki mayının temizlenmesi İl Özel İdaresi tarafından yapılacak. Hedefimiz aksaklık olmazsa çalışmalara bu yıl içinde başlamak'' dedi.

ETİKETLER: arkeoloji
http://www.yapi.com.tr/haberler/karkamis-antik-kenti-turizme-kazandiriliyor_84932.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!