Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Atlas Halı ile Mekanlarda...

'Karo Halı'da Avrupa'nın Çöplüğü Olduk

'Girişten Çıkışa Zemin Kaplama Çözümleri' sloganıyla 1996 yılından bu yana zemin sektöründe hizmet veren Anıl Zemin Market Genel Müdürü Ali Ekber Işık, özellikle 'karo halı'da Türkiye'nin Avrupa'nın çöplüğü haline geldiğini söyleyerek, geçen yıla kadar üretime başlanmamasıyla da özellikle Ortadoğu pazarında ciddi bir fırsatın kaçırıldığını

yapi.com.tr
'Karo Halı'da Avrupa'nın Çöplüğü Olduk

'Girişten Çıkışa Zemin Kaplama Çözümleri' sloganıyla 1996 yılından bu yana zemin sektöründe hizmet veren Anıl Zemin Market Genel Müdürü Ali Ekber Işık, özellikle 'karo halı'da Türkiye'nin Avrupa'nın çöplüğü haline geldiğini söyleyerek, geçen yıla kadar üretime başlanmamasıyla da özellikle Ortadoğu pazarında ciddi bir fırsatın kaçırıldığını bildirdi. 24.Yapı Fuarı - Turkeybuild Ankara'da www.yapi.com.tr'nin sorularını yanıtlayan Işık, karo halıda üretimin olmamasının nedeninin Türkiye sanayicilerinin geleceği iyi etüd edememeleri olduğunu belirtti ve şöyle konuştu.

"Yerli üreticilerimiz, 5 – 10 yıl önce karo halı imalatına başlamış olsalardı, hem Ortadoğu pazarından ciddi bir pay alabilirlerdi; hem de Avrupa’ya ihracat gerçekleştirilebilirdi. Ancak, karo halı sektörü inişe geçtiği bir sırada üretim yönünde adımlar atıldı; orada da fiyat rekabeti nedeniyle kalite standartlarında Avrupa ya da ABD değil, Çin baz alındı".

Gümrüklerdeki denetim yetersiz

Işık, sadece para kazanmak mantığıyla hareket eden birkaç kendini bilmezin Avrupa’da çöpe atmak için para verilen ürünleri Türkiye’ye getirdiğini ve sattığını savunarak, gümrüklerde sağlıklı denetim yapılmadığı için hiçbir sertifikası olmayan her türlü malzemenin Türkiye'de rahatlıkla satılabilmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Işık, "Bence işleri zorlaştırmamak, ceza haline getirmemek şartıyla, ithalatçılara bir defaya mahsus olmak üzere bir belge verilmeli; her önüne gelen, parası olan ithalat yapamamalı" diyerek, ithalatın belli kriterlere göre yapılmasının öneminin altını çizdi.

Piyasada 3 – 5 euroya karo halı bulunabildiğine işaret eden Işık, şöyle konuştu:

"Zemin kaplama malzemeleri, bir inşaat yatırımında ince işlerde en yüksek harcama kalemlerinden birini oluşturuyor. Tecrübelerime göre, bunun yüzde 20 – 25 gibi bir rakama karşılık geldiğini söyleyebilirim. Proje bitme aşamasına geldiğinde bütçe aşılmış, eksiye düşülmüş olabiliyor; bu nedenle de zemin harcamalarından kısılmaya gidiliyor. Ancak zemin, sürekli temas ettiğiniz, havasını soluduğunuz önemli bir ürün. Ama bütçe eksiye düştüğü zaman tek kriter fiyat oluyor".

Türkiye pazarında da ekolojik ürünlere talep artıyor

Anıl Zemin Market'in sektörün diğer oyuncularından farklı olarak, portföyünde hem Uzak Doğu’dan hem de Avrupa’dan ürün çeşitleri bulundurduğunu ifade eden Işık, karşılaşılan olumsuzluklara rağmen son 3 – 4 yıldır Türkiye pazarında da ekolojik ürünlere yönelik talepte bir artış gözlendiğini söyledi. Ürün gamlarında hem Avrupa'dan hem de Uzak Doğu'dan getirdikleri yeşil etiketli ürün çeşitlerine yer verdiklerini belirten Işık, sözlerine şöyle devam etti.

"Zemin sektörünün PVC nilonyum ve karo halı üreten lider firmalarından biri olan Forbo’nun tekstil bölümünün Türkiye distribütörlüğünü yapıyoruz. Flotex dediğimiz ve dünyada muadili olmayan, tüylü PVC ya da halı olarak tarif edilebilecek, yüzde 100 leke tutmayan, 10 yıl aşınmazlık garantisi olan, anti alerjik ve anti bakteriyel bir zemin kaplamamız var. Türkiye’de bu ürünü 13 – 14 yıldır kullanan mekanlar var. Flotex’teki yeni uygulamamızla, mimarın ya da müşterinin istediği desen ve renkte yüksek kalitede baskı yapılabiliyor. Ayrıca, Forbo’nun bu yıl özellikle hastane gibi hijyenin önemli olduğu mekanlar için ürettiği leke tutmayan, gümüş iyonlarlarla zenginleştirilmiş anti bakteriyel PVC malzemeyi sayabiliriz. Bu, dünyada bir ilk. Nilonyum marmelyum zaten bilinen ürünler; ama orada da daha az cila gerektiren ve aşınmayı önleyen bir gelişme söz konusu". 

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/karo-halida-avrupanin-coplugu-olduk_89303.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!