Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Karşıyaka'ya Antik Liman

Karşıyaka Belediyesi, 6. yüzyılda Bayraklı'da bulunduğu varsayılan antik limanın benzerini Bostanlı sahiline inşa etme kararı aldı. Aynı zamanda açık hava müzesi olarak düzenlenecek limanda tarihi gemiler ve o döneme ait deniz taşıtları ve malzemeleri sergilenecek.

Yeni Asır Gazetesi
Karşıyaka'ya Antik Liman

Karşıyaka Belediyesi, 6. yüzyılda Bayraklı'da bulunduğu varsayılan antik limanın benzerini Bostanlı sahiline inşa etme kararı aldı. Aynı zamanda açık hava müzesi olarak düzenlenecek limanda tarihi gemiler ve o döneme ait deniz taşıtları ve malzemeleri sergilenecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nun onayının ardından yapımına başlanacak olan liman için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacaklarını belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, "İzmir'in bir liman kenti olduğunu Karşıyaka'dan yansıtacağız" dedi. Antik limanın maliyeti, projesi çizildikten sonra belirlenecek.

Kayığımız Fransa'ya

Belediye, antik liman için merkezi Urla'da bulunan ve İzmir kayıkları ile adını duyuran 360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği ile işbirliği yapma kararı da aldı. Bu amaçla Fransa'da düzenlenecek bir etkinliğe İzmir kayığı ile katılınacak. 1 Temmuz 2009 ile 31 Mart 2010 tarihleri arasında Fransa'da sürdürülecek olan "2009 Türkiye Yılı" etkinlikleri kapsamında "İzmir-Foça-Marsilya Tarihe Yolculuk" projesine katılacak derneğin götüreceği üç kayıktan birine Karşıyaka adı verilecek. Bu kayık, organizasyon sonunda Paris Belediyesi'ne hediye edilecek.

Kimlik tespiti

Tarihi ile barışık Karşıyaka'nın, deniz kenti olduğunu anımsaması gerektiğini belirten CHP'li Belediye Başkanı Cevat Durak, "Karşıyakamızın yakasına unutulan kimliği tekrar takıyoruz. Bir dantel gibi işleyerek, kenti antik liman ile süsleyelim istedik. Yerleştirmeye çalıştığımız bu ruh, turizm kenti kimliği ile uyumlu hale gelecek. Bu dönem Karşıyaka markasının doğumuna tanıklık eden bir dönem oldu. Bunu ilerletmek istiyoruz. Çalışmaları devam eden liman projesini en yakın zamanda hayata geçirmeyi planlıyoruz" diye konuştu.

Marsilya'ya yolculuk

* Antik dönemin özelliklerini taşıyan antik gemilerle Foça'dan yola çıkılarak, Marsilya'ya kadar gidilecek. MÖ. 600 yılında Foça'dan yola çıkan Phokaia'lıların Ege ve Akdeniz'de gittikleri Molyvoz, Elea, Olbia, Alalia, Nice ve Antipolis limanlarına uğranarak Marsilya'ya varılacak.
* Tarihsel yolculuğu kapsayacak bir belgesel film hazırlanacak ve bu filmin tüm dünya televizyonlarına ve medyaya taşınması sağlanacak.
* Gemiler Paris'te Sen Nehri'nde sergilecek.
* Proje kapsamında 2010 yılında gemilerin, Avrupa su yollarından Tuna Nehri'ne geçerek Köstence'ye varmaları ve Karadeniz'e çıkarak, "İstanbul 2010 Kültür Başkenti" etkinliklerine katılmaları da planlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karsiyakaya-antik-liman_66517.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!