Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kartal: Değişiyor, Dönüşüyor, Değerleniyor

İstanbul gayrimenkul ve emlak piyasasında değişim, dönüşüm ve gelişimden bahsedildiğinde ilk akla gelen ilçelerin başında kuşkusuz Kartal geliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin uluslararası bir yarışma açarak, Kartal Kentsel Dönüşüm projesi çalışmalarını başlatmasından bu yana Kartal üzerine yazılan her yazıda, söylenen her sözde Kartal’ın

Sabah Emlak&Mortgage
Kartal: Değişiyor, Dönüşüyor, Değerleniyor

stanbul gayrimenkul ve emlak piyasasında değişim, dönüşüm ve gelişimden bahsedildiğinde ilk akla gelen ilçelerin başında kuşkusuz Kartal geliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin uluslararası bir yarışma açarak, Kartal Kentsel Dönüşüm projesi çalışmalarını başlatmasından bu yana Kartal üzerine yazılan her yazıda, söylenen her sözde Kartal’ın İstanbul’un yeni çekim merkezi, cazibe merkezi, gelişim aksı olduğu ifade edildi. İstanbul’un en önemli merkezi iş alanı olan Maslak’a alternatif bir merkez olacağı vurgulandı. Ünlü mimar Zaha Hadid tarafından hazırlanan Kartal Kentsel Dönüşüm projesi konsepti yarışma sonucu seçildi. Henüz projenin hayata geçmesine yönelik somut bir çalışma başlamamasına, sürecin uzamasına rağmen Kartal’da değişim ve dönüşümün başlaması için projenin adı bile yetti. Birbiri ardın, gayrimenkul projesi geliştiricileri ve inşaat şirketleri boş arsalarda ve eski fabrika alanlarında konut projelerine start verdi. E- 5 hattı boyunca yükselen konut projelerini, otel ve ofis projeleri takip etti. 2010 yılında da inşaat şirketleri Kartal’da yeni projelere başlayacaklarının sinyalini veriyor.

Metro 2011’de faaliyete geçiyor

Kartal’ın gelişme potansiyelini tetikleyen unsurlardan birini de ulaşım aksları üzerinde bulunması oluşturuyor. Bir yanda E-5 hattı, diğer yanda deniz ulaşımı, Sabiha Gökçen hava alanına yakınlığı ve en önemlisi 2011 yılında devreye girmesi planlanan Kadıköy-Kartal Metro istasyonu bölgeye olan ilgiyi artırıyor.

Kartal’ın kadederini değiştiren bir diğer yatırım projesi de dünyanın en büyük adalet saraylarından biri olmaya aday, Kartal Anadolu Yakası Adalet Sarayı’nın bu bölgede yapılıyor olması. 2010 sonunda hizmete açılması planlanan adalet sarayında yaklaşık 8 bin kişinin çalışacağı öngörülüyor. Bu da bölgeye önemli bir nüfus transferini ve emlak hareketliliğini beraberinde getirecek.

Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi

* İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleriyle 2006 yılında düzenlenen uluslararası bir yarışma sonucu Ünlü mimar Zaha Hadid’in projesi konsept proje olarak seçildi.
* 2008 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Zaha Hadid projeyi kamuoyuna tanıttı.
* Proje alanıyla ilgili imar planı hazırlık çalışmalı mahkemelere taşındı.
* Şu anda proje alanıyla ilgili 1/5.000 binlik planlar İstanbul Büyükşehir Belediye’sinde ve yakın zamanda askıya çıkması bekleniyor.
* Sonrasında da 1/1.000’lik planlar hazırlanacak
* Her şey yolunda giderse en iyi ihtimalle projeye 2011’de start verilebilecek.
* 550 hektarlık alanı kapsayan dönüşüm projesinin 10 yılda tamamlanması öngörülüyor.

Kartal Kentsel Dönüşüm Alanı’nda kimlerin arazisi var

Şirket Metrekare

Eczacıbaşı 317.932
Siemens 79.930
Doğuş Ga. 74.265
Mutlu Akü 69.671
Metal Holding 58.779
Sunta Tahta A.Ş. 51.959
Gözütoklar Yapı 41.548
Kibar Holding 33.355
Exsa Export 28.120
Valfsel Armatür 26.500

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3  |   4  |   5  |   6
http://www.yapi.com.tr/haberler/kartal-degisiyor-donusuyor-degerleniyor_76540.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!