Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kartal Yüksekten Uçuyor

2007'de gayrimenkul projelerinin rotası Kartal'a çevrildi. Son iki yılda Ataşehir'de yaşanan canlılık, aynı oyuncuların projeleriyle, orta sınıfa yönelik bin dolar düzeyindeki metrekare fiyatlarıyla Kartal'da yaşanacak.

Sabah Emlak /Esen Evran
Kartal Yüksekten Uçuyor

005 yılı Kartal Belediyesi için projelerin şekillendirilmeye başlandığı bir yıl oldu. Kartal Belediye Başkanı Arif Dağlar, 135 yıllık bir geçmişe sahip Kartal Belediyesi'nin Adalar dahil, İstanbul'da birçok bölgeye hizmet sağlayan bir belediye olduğunu belirterek, "2007 yılı, oluşturduğumuz sistemlere göre yatırımların hız kazanacağı bir yıl olacak. Böylece Kartal, İstanbul'un yeni merkezi olma yolunda adımlarını hızlandıracak" dedi. Dağlar, ilçe sınırları içinde pek çok yatırım için düğmeye basıldığını belirterek bunları şöyle sıraladı:

Sanayi Taşındı

D-100 Karayolu'ndan kıyıya kadar, büyük bölümü boş olan 550 hektarlık alanda şu anda faaliyette olan 100'den fazla fabrika bulunduğunu hatırlatan Arif Dağlar, "Burada Eczacıbaşı, Koç, Sabancı gibi kuruluşların fabrikaları var. Assan, Mutlu Akü, ABB, Habaş, Family Finas, Yapı Kredi gibi kuruluşların yerleri burada. Kartal'ın yüzde 10'una tekabül eden bu alanda 100 civarında fabrika ve 40 kadar da boş ya da başka binalardan oluşan gayrimenkul var. Bölgemizde bundan sonra sadece çevreye etkisi olmayan sanayi kalabilir. Onun dışında bütün sanayi çıkacak. Arsa, fabrika ve gayrimenkul sahipleri ile toplantı yaptık. Projenin yeni imkanlar sağlayacağını görüyor ve merakla uygulamayı bekliyorlar. Bölgemiz bu proje ile Anadolu yakasında 2.5 milyon nüfusun aktığı bir merkeze dönüşecek, Avrupa yakasının ve Kadıköy'ün yükünü azaltacak" dedi.

İkinci Boğaz
Kartal'da Arif Dağlar, Kartal'ın ön görünümünde Adalar'ın bulunması nedeniyle İstanbul'daki ikinci Boğaz olarak tanımlandığını ve ilçeyi incelemeye gelen yabancı mimar gruplarının da dönüşümde Kartal ile Adalar'ı bütün olarak ele aldıklarını söyledi. Dağlar, "Yıllardır konuşulan, Kartal'ın Adalar ile ulaşımı için yeni projeler düşünülüyor. Ayrıca 1000 teknelik Kartal Yat Limanı uluslararası bir hüviyette olacak ve o da Adalar ile birlikte planlanıyor" diye konuştu. Dağlar, Kartal'ın Anadolu yakasının çekim merkezi seçilmesini ulaşım aksındaki özelliklerine bağladı ve "Metro, Kadıköy-Üsküdar-Kartal üçgeninde gelişecek. TEM Otoyolu ve D-100 Karayolu, demiryolu ve deniz ulaşım imkanlarımız çok iyi. Sabiha Gökçen Havalimanı ilçeye yakın" dedi.

Kartal kentsel dönüşüm projesi

Dağlar, Kartal dönüşüm projesinin başarı şansının çok yüksek olduğunu söyleyerek şöyle devam ediyor: "Planlama ve gayrimenkul sahipliği açısından bakıldığında hükümetimiz, Büyükşehir Belediyesi ve Kartal Belediyesi olarak aynı fikirdeyiz. Bu büyük şans. Ayrıca yabancı sermayenin İstanbul'a ilgisi de konjonktürel olarak son derece yoğun. Fabrika ve arsa sahibi özel sektörden de itirazla karşılaşmadık. Sadece zamanı soruyorlar. Bu dönemi kaçırmadan bu projeyi başarmak istiyoruz. Kartal'da işsizlik kalmayacak ve Anadolu yakası büyük bir rahatlama yaşayacak."

Adliye Sarayı ihalesi yapıldı

Kartal, kültür ve sanatta İstanbul'un yeni merkezi olma hedefine doğru hızla ilerliyor. Anadolu yakasının en büyük kültür sarayı yakında hizmete girecek. Spor kompleksi çalışmaları devam ediyor. Adliye Sarayı'nın ihalesi yapıldı ve yakında temeli atılacak. Anadolu yakasının turizm ve ticaret hizmet merkezi olma konusunda yat limanından tutun da iç ve dış turizmi bu bölgeye çekecek pek çok yeni projeler geliştiriliyor. Sanayi alanları tasfiye ediliyor. Sanayinin terk ettiği bölge yeni bir merkez olarak projelendiriliyor. Bu merkez İstanbul'da 2 milyon nüfusun aktığı bir merkez olarak tasarlanıyor.

1000 yat kapasiteli marina

Çalışmalardan biri de 1000 yat kapasiteli marina. Çok önemli yerli ve yabancı yatırımcılar, projeyle ilgileniyor. Her ülkeden yat limanı ihalesine talip var. Yat limanına Fransızlar da talip, Araplar da. Bu proje alanına 5 milyar dolarlık yatırım bekleniyor.

Yeni bir metropol doğuyor

Kartal ve Pendik için geometrik şekillerden oluşan yeni bir mimari ağ ortaya konuluyor. İki yaka birbirine bağlanacak. Karayolu ve demiryolu bağlantıları ile konut alanlarını birbirine bağlayan yeni bir metropol oluşturuluyor. Projede iş ve konut kuleleri yer alıyor. 2 bin 500 metrekareden 25 bin metrekare büyüklüğe kadar parseller olacak. Karşılıklı büyük kuleler yapılacak. Kenarlarda boş alanlar bırakılarak parklar yapılacak. Küçük binalardan büyük binalara doğru giden bir yapılanma olacak. Geometrik şekillerden oluşan değişik mimari parçalar birbiriyle birleşecek. Ağırlıklı iş kuleleri, az miktarda da konutlar olacak. Kültürel alan, opera evi, park, oteller, restoranlar, yat limanı ve marina yer alacak. Ünlü mimar Zaha Hadid Kartal için hazırladığı projede yeni bir mimari yaklaşım ortaya koymak istiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kartal-yuksekten-ucuyor_53071.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!