Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kartepe Teleferik Hattının Temeli Atıldı

Kocaeli Kartepe'de yaklaşık 100 milyon liralık yatırımla hayata geçirilecek teleferik hattının temeli atıldı.

yapi.com.tr/AA
Kartepe Teleferik Hattının Temeli Atıldı

Kocaeli'de, Sapanca Gölü ve İzmit Körfezi'nin aynı anda izlenebileceği Kartepe Teleferik Hattı'nın temeline ilk harç törenle atıldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Hikmetiye İstasyonu'nun yer alacağı Derbent Poligon Alanı'nda düzenlenen temel atma töreninde konuştu. Karaosmanoğlu, teleferik projesini hayata geçirmeye yıllar önce niyetlendiklerini, daha sonra bunun yapımını Kartepe Belediyesi'ne devrettiklerini söyledi.

Karaosmanoğlu, çok uzun ve sıkı bir takip sürecinin ardından bugün temel atma noktasına geldiklerini belirterek, çevreye duyarlı şekilde yapılacak projeyi 2020'nin başında hizmete almayı hedeflediklerini söyledi.

"Proje turizmin gelişmesine büyük katkı sağlayacak"
Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez ise bugün teleferik projesinin birinci etabına başladıklarını söyledi. Üzülmez, 4,7 kilometrelik bu etapta teleferiğin başlangıç istasyonu ile konaklama ve dinlenme tesislerinin inşa edileceğini belirtti.

Üzülmez, Kartepe'ye kazandıracakları teleferiğin birçok doğal güzelliği havadan görme imkanı sunacağını ifade ederek, "Türkiye ve dünyada birçok teleferik projesini yerinde gördüm. Ya bir deniz ya da bir dağ manzarası var. Hem dağ hem deniz hem de göl hatta açık havada ikinci bir deniz manzarası olan dünyada başka bir teleferik projesi yok" dedi.

Hiç ağaç kesilmeden en modern teknolojiyle yapılacak teleferik projesinde 10 kişilik kabinlerin bulunacağını anlatan Üzülmez, proje kapsamında uzunlukları 11 ila 46 metre arasında değişen 15 direk inşa edileceğini aktardı.

Üzülmez, teleferik projesiyle kent ve ülke turizminin gelişimine büyük katkı sağlayacaklarının altını çizdi. Üzülmez, "Kartepe, Kocaeli'nin turizme açılan kapısı. 2017 yılında Kocaeli'ye gelen turistlerin yüzde 51'i Kartepe'ye geldi. Bu da yaklaşık 500 bin turist demek. Fizibilite çalışmalarına göre, proje Kartepe'ye yıllık 1,5 milyon ilave turist getirecek" dedi.

Proje detayları
Sapanca Gölü ile İzmit Körfezi manzarası eşliğinde turistleri Samanlı Dağları'nın zirvesine ulaştıracak Kartepe Teleferik Hattı projesi, Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle inşa edilecek.

Dinlenme ve konaklama tesisleriyle toplam yatırım maliyeti 100 milyon lira olarak hesaplanan proje kapsamında, 15 direk ve 2 istasyon binası inşa edilecek.

Çift yönlü ve 3 halatlı olarak planlanan teleferik hattında 24 adet onar kişilik kabinler yer alacak. Hattın Hikmetiye istasyonu 20 bin metrekare, Kuzuyayla istasyonu ise 3 bin 644 metrekarelik alanda hizmet verecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kartepe-teleferik-hattinin-temeli-atildi_169189.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!