Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kartepe Zirvesi 2019 Sona Erdi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin paydaşlığında “Şehircilik ve Mutlu Şehir” temasıyla düzenlenen Kartepe Zirvesi, 12 ülke ve Türkiye’den 180’i aşkın konuşmacı, yurtiçi ve yurtdışından 47 üniversiteden 98 akademisyen, iş ve siyaset dünyasından isimlerin katılımıyla gerçekleşti.

yapi.com.tr
Kartepe Zirvesi 2019 Sona Erdi

Kartepe Zirvesi'nin genel değerlendirmesinin yapıldığı kapanış oturumunda konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı ve Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın; "Tarihe not düşüyorum; Kartepe Zirvesi şehrimizin ve ülkemizin dünya çapında bir markası olacak. Hayatta, başarılı işleri, inanmış insanlar yapar. Buna inanın” diye konuştu.

Zirvenin, zirve noktasının gençlerle yaptığı forum olduğunu vurgulayan Büyükakın, “Gençlik forumunun ardından pek çok yeni kararlar aldık. Gençlik meclisi kurmaya karar verdik. Sürekliliği olan gençlik meclisi olacak bu.  Gençlerle daha fazla konuşmalıyız. Onları daha çok dinlemeliyiz”dedi

Mutlu Şehirler Vizyondur
Büyükakın “Mutlu şehir dediğimizde aslında bir vizyon ortaya koyuyoruz. O vizyon aynı çağdaş medeniyet seviyesine ulaşmak gibi bir vizyon olsun. Bence en önemli kazanım mutlu insanların yaşadığı mutlu şehirler yapmak. Burası bir başlangıç, insanımızın nasıl mutlu olabileceğinin hedefini koyacağız. Vizyon; ne kadar yaklaşsanız da bir sonraki aşamaya gidilecek hedeftir.’’

Somut Projeleri Hayata Geçireceğiz
Zirvenin ardından yol haritası çizeceklerini belirten Büyükakın; “Sadece konuşmayacağız, konuştuklarımızı hayata geçireceğiz. Burada üç önerim var. İlki; zirveden mutlaka somut projeler üretmeliyiz. İkincisi zirve sonunda akıllı şehirler, kültür sanat, spor, sivil toplum, kadınlar ve gençlik, mimari ve estetik, kentsel yenilenme, sıfır atık, turizm gibi kadın, engelliler, yaşlılar, sosyal yardım, istihdam ve şehir ekonomisi, eğitim, marka alt çalışma grupları oluşturacağız. Üçüncü olarak ta  sürdürülebilir kalkınma ve mutlu şehir izleme grubu kurmak.” dedi.

Kapanış oturumuna Başkan Büyükakın’ın yanı sıra zirvenin paydaşlarını temsilen düzenleme kurulu üyeleri Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yılmaz Bingöl, İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Veysel Bozkurt, İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Dilek Demirbaş, Sakarya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Haluk Selvi, Kocaeli Üniversitesi’nden Prof. Dr. İbrahim Şirin katıldı.

Üç gün süren, 15 panel-konferans, 13 akademik oturum, 2 forum ile şehir ekonomisi, iş ve istihdam konulu çalıştayın düzenlendiği zirve kapsamında; bilim insanları ve uzmanlar tarafından barınma, ulaşım, istihdam, çevre, eğitim, sosyal hizmetler, kültür-sanat, sağlık, spor, afet, güvenlik gibi şehir hayatında yaşam kalitesini ve mutluluğunu doğrudan belirleyen alanlar tüm boyutlarıyla ele alındı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kartepe-zirvesi-2019-sona-erdi_175792.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!