Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kartlı Sayaç İçin Açıklama Savaşları

Tüketici Dernekleri Federasyonu’nun ASKİ’nin kartlı su sayaçlarında güvence bedelinin iadesi üzerine açıklama yapan ASKİ, hakem heyeti kararı ile başvuran tüketicilere geri ödeme yapıldığını bildirildi. ASKİ’ye bir basın toplantısı ile tekrar karşılık veren Ali Çetin, "ASKİ’nin 250 bin adet civarında kartlı sayaç abonesi vardır. Alınan bu tutar

Hürriyet Gazetesi
Kartlı Sayaç İçin Açıklama Savaşları

Tüketici Dernekleri Federasyonu’nun ASKİ’nin kartlı su sayaçlarında güvence bedelinin iadesi üzerine açıklama yapan ASKİ, hakem heyeti kararı ile başvuran tüketicilere geri ödeme yapıldığını bildirildi. ASKİ’ye bir basın toplantısı ile tekrar karşılık veren Ali Çetin, "ASKİ’nin 250 bin adet civarında kartlı sayaç abonesi vardır. Alınan bu tutar ortalama 75 milyon TL etmektedir. Bu gerçek bir soygundur" dedi.

Çetin, TÜDEF ve Ankara Su ve Kanal Çalışanları Derneği (ASKİ SU-KA DER) tarafından düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Melih Gökçek yönetimindeki ASKİ’nin fahiş fiyatlarla su satarak, evrensel tüketici hakkı ve insan hakkı ihlali yaptığını savundu.

Suya her ay zam

Ankaralıların su faturalarında 4 usulle soyulduğunu öne süren Çetin, bunları "her ay düzenli yapılan zam, okuma gün sürelerini uzatma yoluyla yapılan zam, kademelerin indirilmesi yoluyla yapılan zam, güvence (depozito) alma yoluyla el konulan tutar" olarak sıraladı.

ASKİ’nin her ay su faturalarına ÜFE oranına göre zam yaptığını ve bunun ASKİ Tarifeler Yönetmeliği’ne aykırı olduğunu ifade eden Çetin, yönetmelik çerçevesinde idarenin ÜFE oranının eksi çıktığı aylarda tarifelerde herhangi bir indirime gitmediğini kaydetti. Çetin, Ağustos, Eylül, Kasım ve Aralık aylarında ÜFE’nin eksi çıktığını söyledi.

Çelik, tüm belediyelerin internet sitelerinde tarifelerini yayınlamasına rağmen ASKİ’nin yolsuzluğunu gizlemek için tarifeleri yayımlamadığını kaydetti.

ASKİ’nin açıklamaları

ASKİ de TÜDEF’in iddialarına bir açıklama ile karşılık verdi. ASKİ, ön ödemeli kartlı sayaç abonelerinden daha önce alınan güvence bedelinin, hakem heyeti kararı ile başvuran tüketicilere, geri verildiği bildirildi.

Yazılı açıklamada şöyyle denildi: "Tüketici Ali Çetin, idaremize başvurmak suretiyle güvence bedelini almak yerine art niyetli olarak, Tüketici Hakem Heyeti kararını Ankara 6. İcra Müdürlüğünün 2008/21409 E sayılı dosyasıyla icra takibi yapmış, böylece 60 TL almak yerine, 60 TL güvence bedeli, 0,45 TL faiz, 2,17 TL tahsil harcı, 140 TL icra vekalet ücreti, 20,80 TL icra masrafı olmak üzere toplam 223,42 TL almak suretiyle güvence bedeli alacağının çok üzerinde miktarı idaremizden almıştır."

Güvence bedeli iadesi

Ali Çetin, mahkemenin güvence bedelinin iadesi kararının ardından oturduğu ev için kartlı sayaç güvence bedelini almak amacıyla ASKİ’ye müracaat ettiğini, ancak bedelin iade edilmediğini, bunun üzerine icranın tahsili yoluna giderek, 60 TL olan güvence bedelini hukuki süreçte harcanan diğer giderlerle birlikte 223,42 TL olarak aldığını söyledi. Bu nedenle vatandaşların, "20, 30 ya da 50 TL’lik bedeli almak için 100 TL masraf mı edeceğiz?" gibi bir yanılgıya düşmemeleri gerektiğini ifade eden Çetin, icra takibi sürecindeki masrafların hukuki olarak ASKİ tarafından karşılandığını kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kartli-sayac-icin-aciklama-savaslari_65843.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!