Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kasım'da İkinci El Konut Satış Fiyatları En Çok İzmir'de Arttı

Reidin.com Emlak Endeksi'ne göre, metrekare başına ikinci el konut satış fiyatları, Adana'da yüzde 0,94, İstanbul'da yüzde 0,80, Antalya'da yüzde 0,64 artarken, Bursa'da yüzde 0,11 oranında azaldı. Reidin.com-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi'ne göre yeni konut fiyatları, önceki aya göre yüzde 1,41, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,54

yapi.com.tr / AA
Kasım'da İkinci El Konut Satış Fiyatları En Çok İzmir'de Arttı

Garanti'nin desteğiyle hazırlanan ve ikinci el konutları içeren Reidin.com Emlak Endeksi'ne göre, İzmir, Kasım ayında ikinci el konut satış fiyat artışında lider oldu. Reidin.com Emlak Endeksi'ne göre, Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi'nde önceki aya göre yüzde 0,71, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,33 oranında artış gerçekleşti. İzmir, kasım ayında, önceki aya göre metrekare başına yüzde 1,24'lük değer artışıyla, geçen ay olduğu gibi ikinci el konut satış fiyatlarının en fazla yükseldiği il oldu.
    
Metrekare başına ikinci el konut satış fiyatları, Adana'da yüzde 0,94, İstanbul'da yüzde 0,80, Antalya'da yüzde 0,64, Ankara'da yüzde 0,33 ve Kocaeli'de yüzde 0,22 oranında artarken, Bursa'da yüzde 0,11 oranında azaldı.
Metrekare başına konut kiralarının en fazla yükseldiği il yüzde 1,72 artışla, Antalya oldu. Konut kira değerleri, İstanbul'da yüzde 1,24, İzmir'de yüzde 0,97, Adana'da yüzde 0,93 ve Ankara'da yüzde 0,23 oranında artarken, Bursa'da yüzde 0,43, Kocaeli'de yüzde 0,23 oranında azaldı.
    
Reidin.com-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi'nin Kasım 2011 raporuna göre, yeni konut fiyatları, önceki aya göre yüzde 1,41 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,54 oranında yükseldi. Kasım ayında satış fiyatları, bir önceki aya göre, 1+1 daire tipinde yüzde 1,41, 2+1 daire tipinde yüzde 2,84, 3+1 daire tipinde yüzde 1,72 ve 4+1 daire tipinde yüzde 0,71 oranında arttı. Yeni konut satış fiyatları, önceki aya göre, 51-75 metrekare konutlarda yüzde 2,44, 76-100 metrekare konutlarda yüzde 1,46, 101-125 metrekare konutlarda yüzde 1,14, 126-150 metrekare konutlarda yüzde 1,53, 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda yüzde 1,16 oranında arttı.
    
''Aralık, konut alımı açısından belirli fırsatlar yaratabilecek''
    
Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Işık Gökkaya, yeni konut fiyat endeksinde Kasım ayında yaşanan yüzde 1,41 artışın, endeksin başlangıcından bugüne kadar gerçekleşen ikinci en yüksek aylık artış oranı olduğuna dikkati çekerek, ''Yıllık bazda baktığımızda, yeni konut fiyat endeksinin enflasyonla aynı oranda arttığı görülüyor. Önümüzdeki dönemde yeni konutlarda, enflasyondaki artışa paralel olarak fiyat artışlarının devam edeceğini öngörüyoruz'' dedi.
    
Garanti Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Umur Güven de, endeksi genel olarak şöyle değerlendirdi:
    
''Türkiye genelinde konut fiyatlarındaki artışın kasım ayında da devam ettiğini görüyoruz. Bu artış yavaş da olsa devam edecektir. Ayrıca faizlerin önümüzdeki dönemde de bu seviyelerde kalacağını öngörüyoruz ve en yoğun konut alım-satımı yapılan aylardan biri aralıkın, konut alımı açısından belirli fırsatlar yaratabileceğini düşünüyoruz.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/kasimda-ikinci-el-konut-satis-fiyatlari-en-cok-izmirde-artti_90080.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Inspira Serisi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!