Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Katar Alternatif Olamaz!

‘Rusya doğalgazı kesecek mi?’ tartışmaları sürerken Türkiye, Rus gazına alternatif olarak Katar’la anlaşma imzaladı. Türkiye’nin kısa vadede doğalgaz krizini çözmesi ise mümkün değil

yapi.com.tr
Katar Alternatif Olamaz!

Rus savaş uçağının düşürülmesinin ekonomik yankıları büyüyor. Rusya’ya yaş meyve ve sebze ihracatının durdurulmasından sonra Ankara-Moskova hattındaki gerilimde yeni gelişmeler yaşandı. Gazprom kaynakları, Rusya’nın Türkiye’ye yaptırımları kapsamında Türk Akımı projesinin dondurulabileceğini söyledi. Dün ise Türkiye, Rus gazına alternatif olarak Katar’la doğalgaz ithalatı için anlaşma imzaladı. Katar'dan yapılacak gaz ithalatının miktar ve zamanıyla ilgili herhangi bir bilgi verilmedi. Birgün Gazetesi'nden Neslihan Karataş'ın haberine göre, Katar ile yapılan doğalgaz anlaşmasının şeffaf olmadığını ve gerçekçi durmadığını dile getiren Makine Mühendisleri Odası Enerji Çalışmaları Grubu Başkanı Oğuz Türkyılmaz, “Katar’dan alacağımız doğalgaz Rusya’dan aldığımız doğalgazı ikame edecek bir miktarda olamaz. Türkiye’nin kısa vadede gaz krizini çözmesi mümkün değil’’ dedi.

Anlaşma şeffaf değil

Türkyılmaz, Türkiye’nin doğalgaz ithalatının yüzde 55’ini Rusya’dan karşıladığını ve üretilen elektriğin de yüzde 48’nin doğalgazla üretildiğine dikkat çekerek, “Katar’dan alacağımız doğalgaz Rusya’dan aldığımız doğalgazı ikame edecek bir miktarda olamaz. Katar'dan getirilecek gazı Aliağa üzerinden ve Marmara Ereğli'deki BOTAŞ üzerinden şebekeye taşıyabilirler. Gemiyle doğalgaz getirmek ise kolay bir iş değil değil’’ dedi. Katar’la yapılan gaz anlaşmasının şeffaf olmadığına vurgu yapan Türkyılmaz şöyle konuştu, “Anlaşmanın detayları hakkında bile bilgi yok. Şartları nedir? Gazı kaç paraya alacağız, ne kadar metreküp gaz alacağız? Bu soruların acilen cevap bulması gerekiyor.’’

Gerçekçi durmuyor

Katar’dan Türkiye’ye boru hattı çekiminin ekonomik, politik, stratejik açıdan hiç kolay olmayacağını dile getiren Türkyılmaz şöyle devam etti, ‘’ Türkiye’nin dış politikada uyguladığı tavırlar nedeniyle Katar’dan Türkiye’ye çekilecek yeni bir boru hattının gerçekliğine inanmıyorum. Siz Katar’dan boru hattı çekmek isterseniz Suriye, İran ve Irak ile de muhatap olmak zorundasınız. Türkiye’nin de bu ülkelerle olan ilişkisi ise ortada. Yani yeni bir boru hattının gerçekliği yok. Diyelim ki gazın geçiş güzergahındaki tüm ülkelerle anlaştınız. Fakat bu boru hattının hayata geçirilmesi 3-4 yılı alır. Yani bunlar akşamdan sabaha olacak işler değil. Buradaki amaç ‘Rus gazına mahkûm değiliz’ demek ve halkın ağzına bal çalmak. Türkiye’nin kısa vadede gaz krizini çözmesi mümkün değil’’ dedi.

Rusya doğalgazı keserse ne olur?

Rusya’nın Türkiye’ye verdiği doğalgazı kesmesi çok ciddi bir açık yaratır. Rus doğalgazı yüzde 54 gibi büyük bir ağırlığa sahip olduğu için bunu kısa vadede telafi etme imkanı yok. Doğalgazın kesilmesi durumunda bundan elektrik üretimi de zarar görecek. Zira doğalgazın yüzde 48’i elektrik üretimi için harcanıyor. Özeti sadece evlerdeki ısınma değil üretimde gereken elektrik ihtiyacında da büyük bir açık ortaya çıkacak.

Yurttaşın faturasına ek maliyet geliyor

Proje hayata geçmezse Türkiye’nin yıllık 50 milyar metreküpü aşan doğalgaz tüketimi için kaynak çeşitliliğine ve yeni işbirliklerine gitmesi, yeni doğalgaz kontratları yapması gerekecek. Bu da yurttaşların faturasına ek maliyet olarak yansıyacak.

Erdoğan: Bu millet çile çekmeye alışık!

AKP’nin Rus uçağının düşürülmesinin ardından, Tayyip Erdoğan, doğalgazın kesilme ihtimaline karşılık “Bu millet çile çekmeye alışıktır” dedi. BM İklim Değişikliği Konferansı’na katıldığı Fransa’dan Katar’a giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tayyip Erdoğan, “Ortalama vatandaş doğalgaz konusunda bir sıkıntı yaşar mıyız diye endişeleniyor, ne diyeceksiniz?” sorusuna şöyle yanıt verdi: “Biz hayat boyu doğalgazla yaşamadık biliyorsunuz, doğalgazla tanışalı ne kadar zaman olduğu belli. Bu millet çileye alışık bir millettir. Kaldı ki Rus doğalgazı olmazsa biz yandık bittik diye bir durum yok. Rusya dışında birçok ülkeden doğalgaz aldığımızı zaten dile getirdim.”

Telafisi yok!

Türkiye’nin doğalgaz alımı yaptığı ülkeler sıralamasında Rusya yüzde 54 ile açık ara ilk sırada bulunuyor. Haliyle uçak krizi sebebiyle Rusya Türkiye’ye verdiği doğalgazı keserse kısa vadede bunun telafisi yok. Enerji Bakanlığı’nın Eylül 2015 yılı raporuna göre Türkiye 45 milyar metreküpün üstünde doğalgaz tüketiyor. Doğalgaz tüketimi en çok elektrik üretimi için kullanılıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/katar-alternatif-olamaz_138555.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!