Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Katerina ve Şişman Köşkleri Restorasyona Giriyor

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde Rus Çarı 2. Nikola tarafından yaptırılan 118 yıllık Katerina ile Şişman Köşkü, gerçekleştirilecek ihale sonunda restore edilecek. Kültür ve Turizm İl Müdürü Doğanay, "Amacımız Kars'ın turizm potansiyelini en üst seviyelere çıkarmak ve bölgede turizmi 12 aya yaymaktır" dedi.

yapi.com.tr / AA
Katerina ve Şişman Köşkleri Restorasyona Giriyor

Rus Çarı 2. Nikola'nın, 1896 yılında av köşkü olarak kullanılmak üzere yaptırdığı Katerina Köşkü ile oğlunun tedavisinin gerçekleştirilmesi için hazırladığı Şişman Köşkü, restore edilerek turizme kazandırılacak. Bakanlık tarafından ihaleye çıkılan köşklerin restorasyonu ve otel yapımı için başvurular 8 Ağustos'ta sona erecek.

Kültür ve Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay, yaptığı açıklamada köşklerin, 2634 sayılı Turizm Teşvik Kanunu ve bu kanunun 8'inci maddesine dayanılarak çıkartılan Kamu Taşınmazlarının Turizm Yatırımlarına Tahsisi Hakkındaki Yönetmelik hükümlerine uygun olarak turizm amaçlı yatırım yapmak üzere yerli ve yabancı girişimcilere tahsis edileceğini söyledi. Girişimcilerin Sarıkamış'ta yapacakları bu yatırımlar için kamu kurumlarının büyük destek vereceğini belirten Doğanay, şunları kaydetti:

"Kars Valiliği başta olmak üzere Sarıkamış Kaymakamlığı, belediye ve diğer kurumlarımız bu tarihi binaların yeniden turizme kazandırılması ve yeni yatırımların gelmesi için her türlü çaba ve fedakarlığı gösteriyor. Bizim amacımız Kars'ın turizm potansiyelini en üst seviyelere çıkarmak ve bölgede turizmi 12 aya yaymaktır. Bölgedeki tarihi ve turistik yapıları bir an önce turizme kazandırmaya çalışıyoruz. Köşklerin restorasyonu için de ihaleye çıkıldı. Girişimciler zaman kaybetmesin".


"Her türlü desteği vereceğiz"

Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy da kentte turizmin 12 aya yayılması için önemli yatırımlara başladıklarını belirterek, gerek devletin gerekse özel sektörün turizm amaçlı yatırımlarının olduğunu vurguladı. Kayak merkezine 4 otel, futbol sahaları ve gençlik merkezi yapıldığının altını çizen Toksoy, "Şu anda Ruslar döneminden kalma tarihi Katerina Köşkü ve yanında bulunan Şişman Köşk adı verilen ahşap binaların restore edilmesi ve bununla beraber 50 yatak kapasiteli otel yapılması için ihale süreci devam ediyor. Sarıkamış'a yatırım yapacak yerli ve yabancı girişimciler, altyapı, yol, su ve diğer konularda her türlü desteğin verileceğinden emin olsunlar" ifadesini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/katerina-ve-sisman-koskleri-restorasyona-giriyor_123011.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!