Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Katı Atık Arıtma Tesislerinin Çoğu Proje Aşamasında

Gelişigüzel atılan ve ayrıştırılmayan çöpler çevre ve insan sağlığını tehdit ediyor. Çevre ve Orman Bakanlığı, AB'nin de desteğiyle katı atık tesisleri kurulması için çalışıyor. Ancak sorunun çözümünü sağlayacak arıtma tesislerinin büyük çoğunluğu henüz proje aşamasında. Nüfus artışı, kentlerin büyümesi, teknolojinin farklılaşarak gelişmesi ve

CNN Türk
3 Katı Atık Arıtma Tesislerinin Çoğu Proje Aşamasında

Gelişigüzel atılan ve ayrıştırılmayan çöpler çevre ve insan sağlığını tehdit ediyor. Çevre ve Orman Bakanlığı, AB'nin de desteğiyle katı atık tesisleri kurulması için çalışıyor. Ancak sorunun çözümünü sağlayacak arıtma tesislerinin büyük çoğunluğu henüz proje aşamasında. Nüfus artışı, kentlerin büyümesi, teknolojinin farklılaşarak gelişmesi ve atıkların  çeşitlenmesi dünyanın artık en önemli çevre sorununa yol açıyor. Gelişigüzel atılan ve ayrıştırılmayan çöpler, çevre, sağlık, ekonomi ve turizm açısından potansiyel bir tehlike oluşturuyor.
 
Çöp sorunu, dünyaca ünlü Fırtına Vadisi'ni de tehdit ediyor. Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde toplanan çöpler, bölgenin önemli su kaynağı ve doğa harikası olan Fırtına Vadisi'ne dökülüyor.
 
Türkiye'deki atıkların yaklaşık yüzde 57'si "vahşi depolama" olarak tanımlanan bu yöntemle bertaraf ediliyor. Çünkü sorunun çözümünü sağlayacak katı atık arıtma tesislerinin büyük çoğunluğu henüz proje aşamasında.
 
Türkiye'de 32 arıtma tesisi var
 
Türkiye genelinde 32 adet katı atık düzenli depolama tesisi bulunuyor ve bu tesisler 28 milyonluk nüfusa hizmet veriyor. Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından sürdürülen çalışmalarda inşaat aşamasında 29 tesis bulunuyor.
 
Avrupa Birliği'nin Türkiye ile katılım öncesi mali işbirliği çerçevesinde gerçekleştirdiği atık yönetimi projesi sayesinde, Çanakkale ve Kuşadası'nda 2 adet katı atık tesisi inşa ediliyor.
 
Tahsis ve yer seçimi aşamasında olan ve AB fonlarının desteklediği 66 proje daha hazır. Bu tesisler 595 kent, ilçe ve belde belediyesinde kurulacak toplam 21 milyonluk bir nüfusa hizmet verecek.
 
Ayrıca kurulması planlanan 108 düzenli depolama tesisinden bin 128 belediye yararlanacak. Böylece Türkiye'deki atıkların yüzde 70'i düzenli depolama tesislerinde bertaraf edilmiş olacak.
 
Evlerde ayrıştırma şart
 
Ancak sorunun çözümü için katı atık tesislerinin inşa edilmesi yeterli değil. Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de çöpün kaynağında, yani evlerde ayrıştırılarak atılması gerekiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kati-atik-aritma-tesislerinin-cogu-proje-asamasinda_62659.html

Read Comment Section
3 Yorum Yorum Yaz
  • katı atıkların arıtım tesisleri dışında dışarıda kapladığı hacmin de düşünülmesi gerekmektedir. atıkların çöpsel aşamada düzenli bir şekilde sıkıştırılması da ihmal edilmemelidir bence. YANITLA
  • böyle bir projenin maliyetinin minimum ve maksimum değerleri nelerdir cevaplarsanız sevinirim. dragonTooTh_mert@hotmail.com YANITLA
  • Dünyanın en zengin ülkeleri katı atık meselelerini çoktan halletmiş iken bizim hala proje aşamasında olmamız çok geç kalınmıştır. İnşallah bunun en kısa zamanda gerçekleştiği görürüz. Zamanında ehemniyet verilmemiş, halk bu konuda aydınlatılmamıştır. Karabük'te bir mahallede AB desteğiyle yapılan kampanyadaki zorluklar, halkın ilgisini azaltmaktadır. Haftada 2 gün o da akşam saatlerinde toplanan atığın o güne kadar evinde muhafaza güçlüğünü yaşamaktadır. 8 ay süresi olan bu kampanyanın gerisi nasıl gelecek merak konusu mu olacak, yoksa kampanya iyi ki bitti mi denilecek? Halk bu konuda bilinçlenmesi için yazılı ve görsel basının katkısının artırılmasına mecburiyetler getirilmelidir. YANITLA
3 yorumdan 3 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!