Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Katillere' 10 Yıl Ek Süre

'Katillere' 10 yıl ek süre

Cumhuriyet Gazetesib>TBMM'de 11 yıl sonra kabul edilen Çevre Yasası'ndan da ''ceza ertelemesi'' çıktı. Yasa ile, ''altyapı hazır olmadığı, zaman ve maliyet gerektirdiği'' nedeniyle arıtma tesisi kurması için belediye ve sanayi kuruluşlarına, 2 ile 10 yıl arasında ek süre verildi.

Böylece belediyeler ve sanayi kuruluşları ertelenen süreler içinde, çevre ile ilgili hükümleri 12 Ekim'de yürürlüğe girecek Türk Ceza Yasası'ndaki hapis cezaları ile Çevre Yasası'nda öngörülen para cezalarından kurtulacaklar.

Meclis'te önceki gün yasalaşan Çevre Yasası'na, ''ceza ertelemesi'' gölgesi düştü. Belediye, organize sanayi bölgesi ve diğer sanayi kuruluşları ile yerleşim birimlerinin ''atık su ve evsel nitelikli katı atıkları arıtma tesisi kurulmasını'' zorunlu tutan yasaya eklenen ''geçici madde'' düzenlemesi ile istisnai hüküm konarak ''arıtma tesisi kurulması'' için ek süre verildi. Tasarı metninin ilk halinde bu ek süre 18 ay ile 6 yıl olarak yer alırken, önceki gün Genel Kurul'daki görüşmeler sırasında AKP'nin verdiği önergeyle bu süre uzatıldı.

Erteleme süreleri
Yeni düzenlemeye göre belediyeler, organize sanayi bölgeleri, diğer sanayi kuruluşları ile yerleşim birimleri, atıksu arıtma ve evsel nitelikli katı atık bertaraf tesislerinin kurulmasına ilişkin planlarını yasa yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde Çevre ve Orman Bakanlığı'na sunacaklar.

Planın bakanlığa sunulmasından itibaren erteleme süreleri şöyle olacak:

- Belediyelerde nüfusu, 100 binden fazla olanlarda 3 yıl, 100 bin ila 50 bin arasında olanlarda 5 yıl, 50 bin ila 10 bin arasında olanlarda 7 yıl, 10 bin ila 2 bin arasında olanlarda 10 yıl olacak.

- Organize sanayi bölgeleri ile bunların dışında kalan endüstri tesislerinde ve atıksu üreten her türlü tesiste ise 2 yıl olacak.

Yapılan düzenleme, yeni TCY'nin 12 Ekim'de yürürlüğe girecek olan ''çevreye karşı suç'' işleyenlere hapis cezası öngören 181. ve 182. maddelerine bir kez daha erteleme getirmiş olacak. Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, yapılan düzenlemeyi doğruladı.

Osman Pepe, düzenleme ile arıtma tesisi veya katı atık bertaraf tesisi kurmayanlara hapis ve para cezası öngörüldüğünü söylerken ''Bu cezaları Çevre Yasası'nda belirtilen erteleme süresi dolduktan sonra mı alacaklar'' sorusuna ''evet'' karşılığını verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/katillere-10-yil-ek-sure_45460.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!