Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kaya Mezarları Eriyor!

Dalyan’daki antik kentin uzantısı olan, 2400 yıllık kaya mezarlar, doğa koşulları, insan tahribatı ve mezarların yapıldığı kireç taşının dayanıksızlığı nedeniyle eriyor. Kaunos Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Cengiz Işık, kaya mezarların yüzeylerinde inanılmaz bir korozyon (aşınma) yaşandığını belirterek, “Bölgede etkili olan asit yağmurları ve

Milliyet Gazetesi
Kaya Mezarları Eriyor!

Dalyan’daki antik kentin uzantısı olan, 2400 yıllık kaya mezarlar, doğa koşulları, insan tahribatı ve mezarların yapıldığı kireç taşının dayanıksızlığı nedeniyle eriyor. Kaunos Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Cengiz Işık,  kaya mezarların yüzeylerinde inanılmaz bir korozyon (aşınma) yaşandığını belirterek, “Bölgede etkili olan asit yağmurları ve hava kirliliği, mezarları olumsuz etkiliyor.  Mezarlarda yaşanan aşınma tehlikeli bir boyutta” dedi.

“Amacımız kaya mezarları gelecek kuşaklara aktarmak” diyen Prof. Işık şöyle devam ediyor: “Bu amaçla acilen bir konservasyon (korunma) çalışması yapılması lazım.  Kaya mezarların kurtarılması amacıyla gerekli olan müdahale projesi için 300 bin euro lazım. Kaya mezarlardaki korozyon adeta bir kanser gibi yayılıyor, acilen önlem alınmalı.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/kaya-mezarlari-eriyor_62282.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!