Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kaya Odaları Sanatçı Kulisi

Anadolu’nun en eski kentlerinden Antik Halikarnassos’ta üç yıl önce bulunan 3 bin 500 yıllık kaya odalarının, sanatçıların kullandığı kulis odaları olduğu ortaya çıktı.

Hürriyet Gazetesinadolu’nun en eski kentlerinden Antik Halikarnassos’ta üç yıl önce bulunan 3 bin 500 yıllık kaya odalarının, sanatçıların kullandığı kulis odaları olduğu ortaya çıktı. Kayalara oyularak yapılan dev kulis ve tahliye tünellerinin restorasyonu tamamlandı, ışıklandırılarak önümüzdeki turizm sezonunda ziyarete açılacağı belirtildi.

Helenistik döneme ait, Antik Halikarnassos Kenti’nin kültür, sanat ve ekonomik açıdan en zengin olduğu M.Ö. 4. Yüzyıl’da yapılan tiyatroda, Kültür Bakanlığı ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nin 2003 yılının Mart ayında başlattığı restorasyon çalışmaları sona erdi.

Tahliye tüneli
Prof. Dr. Emre Madran’ın başkanlığını yaptığı ve Arkeolog Erhan Özcan’ın proje sorumluluğunu üstlendiği çalışmalarda, seyirci merdivenlerinin 30 metre altında bulunan 3 dev kaya oda ile izleyici ve sanatçıların kullandığı biri 40, diğeri 150 metre uzunluğundaki tahliye tünelleriyle toplantı odaları onarılarak düzenlendi.

Odalarda seramik süs eşyası parçaları da bulundu. Restoratör Mutlu Bozkurtlar’ın laboratuvarda incelemeye aldığı parçaların sanatçıların kullandığı bazı eşyalar ve kandillere ait olduğu anlaşıldı.

Başkaları da var
Yaklaşık 3 bin 500 yıllık kaya odalar hayranlık uyandırdı. Binlerce yıl önce gösteri alanı olarak kullanılan yerde, kayalara oyularak yapılan kulis odalarının, 3 metre yüksekliğinde, 30-40 metrekarelik olduğu anlaşıldı. Sanatçıların kaya kulis odalarında hazırlıklarını tamamladıktan sonra seyircilerin tam ortasındaki merdivenden inerek sahneye çıktığı, tiyatrodaki kulis odalarından en az on tane daha olabileceği belirtildi. 13 bin kişi kapasiteli antik tiyatrodaki kulislerin sürpriz olduğu belirtildi.

3500 yıllık
Arkeolog Erhan Özcan Antik Tiyatro’nun altından bölgenin en eski ve belki de ilk kulis odalarının çıktığını söyledi. Özcan, "Tünel ve odaları bulduğumuzda bölgemizde sıkça bulunan kaya mezarları olabileceğini düşündük. Çünkü odaların ve tünellerin yüzde 90’ı çökmeler nedeniyle tonlarca toprakla doluydu. Ancak üç yılda tamamladığımız çalışmalar ilerledikçe odalarda herhangi bir iskelet veya mezar bulgusuna rastlamadık. Kulis odalarının, 1989’da Bodrum’da bir temel kazısında mücevherleri ve altınlarıyla birlikte mezarı bulunan Karyalı Prenses Ada dönemine ait olduğunu tahmin ediyoruz. 3000-3500 yıllık geçmişe sahip odalara ulaşmak kültür açısından çok önemli. Antik tiyatronun altında buna benzer birçok oda daha olduğunu düşünüyoruz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kaya-odalari-sanatci-kulisi_49908.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!