Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Kaybolan Çeşmeler' Yeniden Akacak

Kuveyt Türk, Prof. Dr. Oktay Aslanapa danışmanlığında, tarihî çeşmelerin envanterini ortaya koyan 'Kaybolan Çeşmeler' adlı bir kitap yayınladı.

Zaman Gazetesi
'Kaybolan Çeşmeler' Yeniden Akacak

smanlı döneminde yaptırılan ve günümüzde çoğu yıkılan ya da harap olan tarihî çeşmeler, Kuveyt Türk'ün onarım projesiyle gün yüzüne çıkıyor. Kuveyt Türk, Prof. Dr. Oktay Aslanapa danışmanlığında, tarihî çeşmelerin envanterini ortaya koyan 'Kaybolan Çeşmeler' adlı bir kitap yayınladı.

Dün, Eminönü Sepetçiler Kasrı'nda gerçekleştirilen tanıtım toplantısına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, projeyi "tarihî mirası korumada önemli bir dönüm noktası" olarak değerlendirdi. Tarihî çeşmeleri yok olma noktasına getiren vurdumduymazlıktan yakınan Günay, suyun medeniyeti temellendirdiğine ve her şeyin onun etrafında şekillendiğine işaret etti.

Proje sponsoru Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, çalışmanın vakıf kültürüne olan bağlılıklarının bir neticesi olduğunu ifade ederek "Bu bizim duyduğumuz bir sorumluluktur." dedi.

Dünyada suya önem veren ve ayakta kalmayı başaran iki büyük imparatorluk olduğunu kaydeden proje yönetmeni Prof. Dr. Oktay Aslanapa, bunların Roma ve Osmanlı olduğunu belirterek Osmanlı sultanlarının kurdukları medeniyeti suyun üzerine inşa ettiklerinin altını çizdi. Toplantıya, İlber Ortaylı ile şair ve yazar Hilmi Yavuz da katıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kaybolan-cesmeler-yeniden-akacak_58554.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!