Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kayıp Mezhebin İzleri Uşak'ta

Hıristiyanlığın yedinci kayıp mezhebi ‘Montanizm’in izlerini barındırdığı tahmin edilen Pepouza Antik Kenti gün ışığına çıkarılacak.

Radikal Gazetesi
Kayıp Mezhebin İzleri Uşak'ta

Karahallı İlçesi'ne bağlı Karayakuplu Köyü yakınlarında bulunan ve Hıristiyanlığın yedinci kayıp mezhebi ‘Montanizm’in izlerini barındırdığı tahmin edilen Pepouza Antik Kenti'nde, ağustosun ilk haftasında araştırmalar başlayacak.

Alman tarihçilerden oluşan heyetin 2006 yılındaki araştırmasının ardından, antik kente yabancı tarihçi ve arkeologların ilgisinin arttığını belirten Karahallı Kaymakamı Mehmet Yılmaz, “Tarihi Kral Yolu'nun da geçiş noktalarından biri olan Karahallı'da yapılacak bu araştırmalar için elimizden gelen desteği sağlayacağız. Alman arkeolog ve tarihçilerin de içinde bulunduğu iki ayrı ekip önümüzdeki ağustos ayının ilk iki haftasında antik kentte incelemelere başlayacak” dedi.

Turizm için çok önemli varlıklar ortaya çıkabilir

Pepouza'da önemli gelişmeler beklediklerini kaydeden Yılmaz, “Clandras Köprüsü ile Pepouza Antik Kenti Uşak'ın tarihi hazinelerden birisi. Üzerinde çalışıldığında turizm için çok önemli varlıklar ortaya çıkabilir. Karahallı ve Uşak'ın turizm açısından gelişmesi yönünde tüm çabalara destek sağlayacağız. Pepouza Antik Kenti tam olarak günyüzüne çıktığında turizm açısından önemli gelişmeler kaydedilecek” diye konuştu. Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Karahallı'da iki ayrı ekip araştırma için gelecek. Başkanlığını Prof. Dr. Richard Pretrovsky'nin yaptığı 10 kişilik ekip, ağustos ayının ilk haftasında çalışmalarını gerçekleştirecek. Ayrıca başkanlığını Prof. Dr Peter Lampe'nin yaptığı 5 kişilik ekip de ağustos ayının ikinci haftası çalışmalarını yürütecek. Yapılan çalışmaların ardından umuyoruz ki önemli gelişmeler yaşanır. Eğer Pepouza'da ‘Montanizm’ izlerine rastlanırsa hem ilimiz hem de bölgemiz için bir milat olacağına inanıyorum.”

Kayıp mezhep Montaizm

Montanizm'in, erken dönem Hıristiyanlık inancında, M.S. 150'li yıllarda Manisa Alaşehir civarında ortaya çıktığı, kurucularının ise Montanus ve iki ruhani kadın olan Maximilia ile Priscilla olduğu belirtiliyor. Montanus'un kendini peygamber ilan ettiği, Pepuza'yı da merkez olarak seçtiğine inanılıyor.

Pepuza'nın zaman içinde Montanizm'in idari merkezi olduğu ve bölgenin dışında yaşayanlar için de bir çeşit ‘Montanist Vatikan’ gibi hac merkezi haline geldiği ifade ediliyor.

2006 yılında yapılan kazılarda, Montanizm'in merkezinin Karahallı olacağına dair kuvvetli deliller ortaya çıktı. Uşak Müzesi'nde sergilenen mermer bir yazıtın da bu konuda önemli ipuçları verdiği belirtiliyor.

Kadınlara ayrı bir önem veren ve kilise yönetimi ile toplumda erkeklerle eşit rol biçen Montanizm'in Frigya Uygarlığı'ndaki ‘Ana Tanrıça Kibele’ kültüründen etkilendiği ileri sürülüyor. Kadınların rahipler kurulunda yer almasına olanak tanıyan Montanizm'in katı ahlak kurallarıyla tanındığı kaydediliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kayip-mezhebin-izleri-usakta_62900.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!