Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kaynak İçin SİT Alanına Yapılaşma İzni

Maliye Bakanlığı’nın Başbakanlığa sunduğu tasarıda, SİT alanlarında yapılaşma izni verilmesi ve gecekonduların sahiplerine satılması öngörülüyor.

Milliyetb>Maliye Bakanlığı’nın Başbakanlığa sunduğu tasarıda, SİT alanlarında yapılaşma izni verilmesi ve gecekonduların sahiplerine satılması öngörülüyor.
Tezkere müzakerelerinde gündeme gelen Amerikan kredisinden umudu kesen ve kaynak için vatandaşa ek vergi koyan hükümet, yeni gelir için, önceki hükümetlerin de her kaynak ihtiyacı olduğunda yaptığı gibi kamu arazilerinin satışını gündeme aldı. Başbakanlığa sunulan tasarıya göre SİT alanlarında yapılaşma izni veriliyor.
Maliye’nin hazırlayarak Başbakanlığa gönderdiği çeşitli kanunlarda değişiklik yapılması hakkında yasa tasarısında Hazine arazisindeki gecekondu alanlarının öncelikle sahiplerine satılmak üzere belediyelere devredilmesi, yabancı kişi ve şirketlerin de taşınmaz mal edinmeleri öngörülüyor.
Birinci derece doğal SİT alanı olan arsa ve arazilere, toplam alanın yüzde 6’sı kadar yapılaşma izni verilecek.
Devlete ait yerlerdeki baraj, dalyan, voli yerleri, göller, havuzlar, nehirler ve nehir ağızlarındaki av yerleri ile su ürünleri üretim hakkı kiraya verilecek. Hazine’ye ait taşınmazlar, Organize Sanayi Bölgeleri’ne rayiç bedel üzerinden değil harca esas değer üzerinden doğrudan satılabilecek. Böylece yatırımcılara daha ucuz arsa yolu açılacak. Hazine’ye ait tarım arazileri, 31 Aralık 2002 tarihinden geriye dönük beş yıl içinde buraları işleyen çiftçilere satılacak.

Belediyeler de pay alacak
Satışlarda bedelin dörtte biri peşin, kalanı en fazla dört yılda ve eşit taksitlerle ödenecek. Belediye ve mücavir alan sınırları içindeki Hazine’ye ait taşınmaz malların satış bedellerinin tahsil edilen kısımlarından ilgili belediyeye yüzde 10, varsa büyükşehir belediyesine yüzde 5 pay verilecek.


Maliye: Tasarıda gecekondu affı yok
Maliye Bakanlığı yaptığı açıklamada Hazineye ait taşınmazların satışının hızlandırılmasını öngören "Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı" ile gecekondu affı getirilmesinin söz konusu olmadığını bildirdi. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:
"Bu uygulama 18 Temmuz 2001 tarihinden beri devam etmektedir. Bunun dışında yeni bir düzenlemeye gidilmesi söz konusu değildir’’

http://www.yapi.com.tr/haberler/kaynak-icin-sit-alanina-yapilasma-izni_3530.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!