Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''Kaynaklar Tükenmeden Sorumluluk Şimdi'' Konferansı

Koç Bilgi Grubu Genel Müdürü Mehmet Nalbantoğlu, atık yönetimi ile Yeşil Bilgi Platformu kurucu şirketlerinden toplam 51 ton atık kağıt topladıklarını belirterek, ''Bu miktarda kağıdın geri kazanım süreciyle bugüne kadar yaklaşık 867 ağacın kesilmesini de önlemiş olduk'' dedi.

yapi.com.tr / AAKoç Bilgi Grubu şirketlerinden KoçSistem, Koç.net, Pronema, Koç Topluluğu şirketlerinden Tanı ve Zer'in öncülüğünde kurulan Yeşil Bilgi Platformu ile Koç Üniversitesi, Dünya Çevre Günü ve Çevre Koruma Haftası dolayısıyla ''Kaynaklar Tükenmeden Sorumluluk Şimdi'' konulu bir konferans düzenledi.

Koç Bilgi Grubu Genel Müdürü Mehmet Nalbantoğlu, konferansın açılışında yaptığı konuşmada, Yeşil Bilgi Platformu'nun 2008 yılından bu yana gerçekleştirdiği projelerle toplum genelinde bilgiyi, bilince dönüştürme amacıyla çalışmalarını sürdüğünü söyledi.

Platformun 25'ten fazla kurum ve kuruluşla geliştirdiği işbirliği ve katılımcı kültür iş modeli ile Türkiye'nin çevre platformu olmaya yolunda ilerlediğini belirten Nalbantoğlu, Platformun 12'den fazla proje gerçekleştirdiğini anımsattı. Projeleriyle 3 yılda 3 milyon kişiye ulaştıklarını bildiren Nalbantoğlu, şöyle devam etti:

''Sayıları 5 bini bulan gönüllüler ordusuna sahip olduk. Türkiye ormanlarına 8 bin 500 fidan kazandırdık. Atık yönetimi ile Yeşil Bilgi Platformu kurucu şirketlerinden toplam 51 ton atık kağıt topladık. Bu miktarda kağıdın geri kazanım süreciyle bugüne kadar yaklaşık 867 ağacın kesilmesini de önlemiş olduk. Bu rakam, ayrıca bin 836 ton sera gazının atmosfere salınımının engellendiği ve 1 milyon 326 bin litre sudan tasarruf edildiği anlamına da geliyor.''

Nalbantoğlu, dünya nüfusunun artışına karşılık doğal kaynakların sınırlı olduğu ve bu döngünün sağlıklı yaşam kalitesini tehdit ettiğinin altını çizdi.

Küresel ekonomi büyürken yaklaşık 7 milyarı bulan dünya nüfusunun yarısından fazlasının yoksulluk sınırında yaşadığına dikkati çeken Nalbantoğlu, ''Sınırlı doğal kaynaklarla, dünya ekosistemleri bu nüfusu nasıl besleyecek? Dünyayı nasıl bir gelecek bekliyor? İnsanlık temel ihtiyaçlarına ulaşmaya devam edebilecek mi? gibi sorular, dünya liderleri arasında yanıt bekleyen sorular arasında yerini aldı'' dedi.

''Arçelik kendi sınıflarında verimli ürünler üretiyor''

Arçelik Genel Müdürü ve Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Levent Çakıroğlu da ''Ekonomi Yerküreyi Nasıl İyileştirecek? İş Dünyası Geleceğe Nasıl Hazırlanıyor?'' konulu oturumda oturumdaki konuşmasında, Arçelik'in 19 bin çalışanıyla 4 ülkede bulunan 11 üretim tesisiyle faaliyet gösterdiğini söyledi.

Zengin marka portföyüyle Arçelik'in Türkiye'nin patent şampiyonu olduğunu belirten Çakıroğlu, dünyada sektörün önde gelen oyuncularından biri olduklarını, hedeflerinin Arçelik'i tam bir global şirket haline getirmek olduğunu bildirdi.

Arçelik'in tüm iş süreçlerinde kaynakları en verimli şekilde kullanmaya ve çevre dostu ürünler geliştirmeye çalıştığını anlatan Çakıroğlu, bütün çalışmalarını insan unsurunu ön planda tutarak gerçekleştirdiklerinin altını çizdi.

Kendi sınıflarından verimli ürünleri ürettiklerini, bu çalışmalarıyla pek çok ödüle de layık görüldüklerini belirten Çakıroğlu, şirketin 2007 yılında ilk sürdürülebilirlik raporunu yayımladığını anımsattı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kaynaklar-tukenmeden-sorumluluk-simdi-konferansi_87788.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!