Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

KDV Artışı Yeni Konutları Frenledi!

Babacan Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Babacan, KDV’deki artış nedeniyle firmaların bu yıl yeni konut ruhsat alımlarını yavaşlattığına dikkat çekti

yapi.com.tr
KDV Artışı Yeni Konutları Frenledi!

1 Ocak 2013 tarihinden sonra ruhsatı alınan yeni konutlarda KDV'nin yüzde 18 olarak belirlenmesi, firmaların yeni konut projesi yatırımlarının yavaşlamasına neden oldu. Önceki yıllarda iki ayda bir markalı yeni konut projesi açıklayan firmalar bile aylardır sessizliğini korurken, konut üreticisi sıfatıyla tanınan kimi firmalar da bu yıl ofis, otel gibi ticari yatırımların peşine düştü.Bahçeşehir, Esenyurt, Güneşli bölgesindeki markalı konut projeleri ile tanınan ve bugüne kadar 1900 aileyi ev sahibi yapan Babacan Yapı da 2013 yılını ticari yatırımlarla değerlendirmek niyetinde. Selma Şenol’un haberine göre Babacan Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Babacan, geçen yıl üretim ve satışına başladıkları konut projelerini sürdürmekle birlikte bu yıl bir otel ve bir ofis projesine başlayacaklarını açıkladı. Bu çizgide Güneşli bölgesinde yeni arsalar için görüşmelerin son aşamaya geldiğini anlatan Mehmet Babacan, KDV artışından dolayı yeni konut projesine başlamanın çok rantabl olmayacağını savundu.

Yeniler dezavantajlı başlıyor

Babacan “Çünkü yeni düzenleme, KDV'de ayrıcalıklı olan mevcut konut stoklarının erimesine yol açacak. Yeni projeler ise mevcutlara göre yüzde 18 maliyet dezavantajı ile başlayacak. Bu durum bizim gibi pek çok firmanın da yeni konut ruhsat alımlarını sınırladı. Eminim rakamlar açıklandığında bu durum net olarak görülecektir” dedi. Babacan, bununla birlikte konuttan vazgeçmediklerini, bu yıl stokların erimesiyle birlikte 2014 yılında yeniden konut pazarında olacaklarını açıkladı. Babacan “İnsanlarda zamlara ilk tepki, o üründen bir süre uzak kalmak şeklindedir. Ama sonra yeni oranlara piyasa alışır. Bu arada stoklar da zaten azalmış olur. Ticarilerde KDV zaten hep yüzde 18 idi, dolayısıyla bu yeni düzenlemenin o tarafa bir etkisi yok” diye konuştu.


Güneşli'ye yatay ofis projesi

Öte yandan, Babacan Yapı İstanbul'da son dönem yatırım çeken bölgeler listesinde üst sıralarda yer alan Güneşli'de yapacağı ticari projeler için görüşmeleri son noktaya getirdi. beş-altı dönüm arazi üzerinde otel, 20 dönüm arazi üzerinde ofis projesi gerçekleştirmek niyetinde olan Babacan Yapı'nın ofis projesi, yatay konseptte, en fazla 15 katlı, üç-dört bloktan oluşacak. Babacan Yapı halen Bahçeşehir Esenkent'teki Crown Deluxe projesinin ticari bölümlerinin kiralama ve satışına başladı. 400 konut ve 40 mağazadan oluşan projede birinci etap yılsonunda, ikinci etap ise Haziran 2014'de teslim edilecek. Projede inşaat oranı yüzde 65, satışlar ise yüzde 60 oranında gerçekleşti.

Projede 1+1 konutlar 159 bin liradan, 2+1 konutlar 236 bin liradan, 3+1 konutlar 328 bin liradan satışa sunuldu. Geçen yıl ekim ayında lansmanı yapılan Güneşli Express projesinde ise inşaat seviyesi yüzde 30'lara, satışlar da yüzde 26 seviyesine ulaştı.Fiyatların yüzde 5 seviyesine yükseldiği projede fiyatlar 138 bin lira seviyesinden başlıyor. 158 konutun yer aldığı proje Aralık 2014 tarihinde teslim edilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kdv-artisi-yeni-konutlari-frenledi-_107098.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!