Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Keçiören 2.5 Milyondan Vazgeçti

Etlik’teki Antares Alışveriş Merkezi’nin (AVM) üzerinde bulunduğu arsa üzerindeki Keçiören Belediyesi ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) ait araziler, Ankara Anakent Belediye Meclisi’nin almış olduğu imar değişikliği kararlarıyla başka alanlara kaydırıldı. SGK ve Keçiören Belediyesi, davaları kazanmış olmalarına karşın daha sonra yazılı beyanla

Cumhuriyet Ankara
Keçiören 2.5 Milyondan Vazgeçti

Etlik’teki Antares Alışveriş Merkezi’nin (AVM) üzerinde bulunduğu arsa üzerindeki Keçiören Belediyesi ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) ait araziler, Ankara Anakent Belediye Meclisi’nin almış olduğu imar değişikliği kararlarıyla başka alanlara kaydırıldı. SGK ve Keçiören Belediyesi, davaları kazanmış olmalarına karşın daha sonra yazılı beyanla haklarından vazgeçtiler. İşlem nedeniyle yalnızca Keçiören Belediyesi’nin kaybının “2 buçuk milyon TL olduğu” kurumun denetip raporlarına yansıdı. Belediye ve SGK yöneticilerinin, kurumlarını, “yargı tarafından da tespit edilmiş bir zarara sokamayacaklarına” dikkat çekiliyor.

Antares’in de bulunduğu kentsel dönüşüm alanının, 6 bin 298 metrekaresi SGK’ye, 4 bin 608 metrekarasi şahıslar ve Keçiören Belediyesi’ne ait. Ankara Anakent Belediye Meclisi, bölgeye ilişkin çıkardığı yeni imar planında arsaları, değeri düşük alanlara kaydırdı. Mal sahibi kurumlar belediyenin bu işlemini mahkemeye taşıdı. Mahkeme, talepleri yerinde görerek Kentsel Dönüşüm Projesi sınır tespit işlemini iptal etti. Ancak SGK ve Keçiören Belediyesi kamu davası yoluyla kazandıkları haklarından Anakent Belediyesi lehine feragat etti.

Belediye zararı kabullendi

Keçiören Belediyesi, Anakent Belediyesi’nin kararına karşı dava açtı. Ankara 8. İdare Mahkemesi’nin 9 Temmuz 2009 tarihinde aldığı kararla Kentsel Dönüşüm Sınırı tespit işlemi iptal edildi. Anakent Belediyesi Danıştay’a temyiz davası açtı, hukuki süreç devam ediyor. Keçiören Belediyesi denetim komisyonunun 5 Mart 2009 tarihinde Belediye Meclis Başkanlığı’na sunduğu raporda, Danıştay aşamasında, “Belediye Başkanlığı’nın, hiçbir encümen kararına veya meclis kararına dayanmadan Aralık 2009 tarihinde kazanılmış davadan feragat ettiği” dile getirildi. Denetim raporuna göre, Keçiören Belediyesi Meclis Denetleme Kurulu’nun 2008 yılında hazırladığı bir başka raporda da kentsel dönüşüm kararı nedeniyle kurumun kaybının, 2006 rakamlarına göre, 2 milyon 675 bin 575 TL olduğu vurgulandı.

‘Feragat kamu yararı ile bağdaşmaz’

Belediyenin hazırladığı 2009 tarihli komisyon raporunda, Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’nun 21 Ekim 2004 tarihli kararına atıf yapıldı. Raporda genel kurulun, “Kamu kurumlarınca açılan, iptal davaları, dairece ilk derece mahkemeleri karar verdikten sonra davadan feragat edilmesinin kamu yararıyla ve idarenin yargısal denetimi yoluyla hukukun üstünlüğünü sağlama amacıyla bağdaşmayacağı, üstün kamu yararı gözetilerek verilmiş olan bozma kararından sonra karar düzeltme aşamasında davacının feragatinin kabul edilemeyeceği” yönündeki kararı anımsatıldı.

SGK de vazgeçti

Ankara Anakent Belediye Meclisi’nin 10 Şubat 2010 tarihinde aldığı karara göre, SGK de mahkeme kararıyla kazandığı kamu hakkından Anakent Belediyesi lehine feragat etti. Karara göre, SGK, Kentsel Dönüşüm Sınır Tespiti işleminin iptali için Ankara 8. İdare Mahkemesi’ne dava açtı ve mahkeme 9 Temmuz 2009 tarihinde işlemin yürütmesini durdurdu, 16 Aralık 2009 tarihli kararı ile de işlemi iptal etti. Ancak Anakent Belediyesi’nin kararındaki ifadelere göre, SGK de Ankara 8. İdare Mahkemesi’ne 17 Ağustos 2009 tarihinde sunduğu dilekçe ile feragat etti.

Tartışmalı durumla ilgili olarak gelinen aşamada, Anakent Belediye Meclisi idare mahkemelerinin almış olduğu yürütmeyi durdurma ve iptal kararlarına uyuyor. Meclis, “Aykırı bir fiilde bulunulmaması, davacı kurumlarca verilen feragat dilekçlelerinin sonucunda yargının vereceği karara göre haraket edilmesi” ve “Kasalar Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje alanı sınırının yeniden irdelenerek yürütmeyi durdurma kararları paralelinde işlem tesis edilmesi” kararını aldı.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/kecioren-2-5-milyondan-vazgecti_85261.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!