Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Keçiören, Engelsiz Kent Oluyor

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Keçiören Belediyesi ile Özürlüler İdaresi Başkanlığı (ÖZİDA) tarafından hayata geçirilecek "Engelsiz Kent Projesi" protokolünün Keçiören Belediyesi Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen imza törenine katıldı. Çubukçu, "Bu salona girerken de sanıyorum bazı engelliler zorluk çekmiştir. Bence bu salondan başlayalım işe" diye

Zaman GazetesiSPAN lang=EN> Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Keçiören Belediyesi ile Özürlüler İdaresi Başkanlığı (ÖZİDA) tarafından hayata geçirilecek "Engelsiz Kent Projesi" protokolünün Keçiören Belediyesi Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen imza törenine katıldı.

Çubukçu, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'de uzun yıllar boyunca özürlülere yönelik "sosyal yardım eksenli" bir politika yürütüldüğünü, son yıllarda yapılan çalışmalarla özürlülerin toplumsal hayata tam katılımını sağlayacak "sosyal haklar eksenli" politikalara geçildiğini söyledi. Özürlüler Yasası'nın bu anlamda önemli bir adım olduğunu ifade eden Çubukçu, yasanın hayata da en hızlı şekilde yansıması için çalıştıklarını anlattı.

Bu alanda çalışmaya başladıktan sonra alışveriş merkezlerinde özürlülerin rahat dolaşımına uygun fiziki düzenlemeler olup olmadığına dikkat ettiğini belirten Çubukçu, "Bu salona girerken de sanıyorum bazı engelliler zorluk çekmiştir. Sayın Başkan'a sordum (bu salon ne zaman yapıldı) diye, tabii çok eski. Özürlü bir belediye meclisi üyesinin de görev yaptığı bu salonda tekerlekli sandalyeye uygun bir düzenleme yok. Bence bu salondan başlayalım işe" diye konuştu. Engellilere fırsat verildiğinde pek çok işin üstesinden gelebileceklerine vurgulayan Çubukçu, engelli eğitim merkezinde kalan ve beyaz baston kullanmayı öğrendikten sonra kimsenin yardımı olmadan başbakanlığa ziyaretine gelen görme engellilerle ilgili anısını anlattı. Engellilerin önündeki en önemli engellerden birinin engellilere bakış açısındaki çarpıklık olduğunu aktaran Çubukçu, engellilerin toplumsal hayata tam olarak katılımına yönelik toplumsal duyarlılığın da arttırılması gerektiğini kaydetti. Çubukçu, protokolle Keçiören Belediyesi'nin pek çok güzel çalışmaya imza atacağına inandığını belirterek, bu protokolün diğer belediyelere de örnek olmasını diledi.

Özürlüler İdaresi Başkanı Abdullah Güven de çağdaş dünyanın gelişmişlik ölçütünün, özürlülere verilen hizmetler olduğuna dikkati çekerek, özürlülük konusunda bir bilincin yerleşmesi yönünde çabalar bulunduğunu kaydetti. Güven, yasal alandaki düzenlemelerin hayata tam olarak geçirilmesi konusunda duyarlılık beklediklerini söyledi. Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok da insanca yaşamanın tüm vatandaşların hakkı olduğunu belirterek, bu projeyle özürlü vatandaşların yaşamını kolaylaştırmayı hedeflediğini kaydetti. Daha sonra ÖZİDA Başkanı Güven ile Keçiören Belediye Başkanı Altınok, "Örnek Engelsiz Kent Projesi" protokolünü imzaladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kecioren-engelsiz-kent-oluyor_63484.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!