Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Keçiören’deki Teleferiğe İlgi Yok

Keçiören’de 2008’in ilk aylarında yapılan, “Ankara’nın ilk teleferiği” yurttaşların ilgisini çekmiyor. Keçiörenlilere, havadan bin 680 metre boyunca “Fatih Caddesi trafiğini ve bina çatılarını” izleme olanağı tanıyan teleferiklerin, 10 milyon TL’ye mâl olduğu belirtiliyor. Subayevleri-Tepebaşı arası çalışan teleferikler, saatte bin 200 yolcu

Cumhuriyet ANKARA
1 Keçiören’deki Teleferiğe İlgi Yok

Keçiören’de 2008’in ilk aylarında yapılan, “Ankara’nın ilk teleferiği” yurttaşların ilgisini çekmiyor. Keçiörenlilere, havadan bin 680 metre boyunca “Fatih Caddesi trafiğini ve bina çatılarını” izleme olanağı tanıyan teleferiklerin, 10 milyon TL’ye mâl olduğu belirtiliyor. Subayevleri-Tepebaşı arası çalışan teleferikler, saatte bin 200 yolcu taşıma kapasitesine sahip olmasına karşın boşa dönüyor.

Eski Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok döneminde yapılan, “Ankara’nın ilk teleferiği” ilgi görmüyor. Teleferik bin 680 metrelik mesafede çift hatlı olarak hizmet veriyor. Teleferikte, sekiz kişilik toplam 16 kabin yer alıyor. Saatte bin 200 yolcu taşıması öngürülen teleferikler, kurulduğu zamandan bu yana hedefine ulaşamadı. Turistik amaçlı kurulan teleferikler, yurttaşlara doğal güzellikler yerine, üzerinden geçtiği Fatih Caddesi’nin trafiğini ve bina çatılarını seyrettiriyor. Kullanım bedelinin 5 TL olması sebebiyle teleferikleri bir kez kullanan yurttaşlar, ikinci kez kullanmak istemiyor. Subayevleri ve Tepebaşı’nda iki istasyonu bulunan teleferikler, Keçiörenli yurttaşlarda hayal kırıklığı yaratıyor.

‘Savurganlık devam ediyor’

Eski CHP Keçiören Belediye Başkan adayı ve aynı zamanda bir Keçiörenli olan Taner Güner, seçim kampanyası döneminde Keçiören’de savurganlık olduğunu söylediklerini anımsatarak, “Savurganlık hâlâ devam ediyor” dedi. Teleferiklerin halkın yararına uygun olmadığına dikkat çeken Güner, “Genel anlamda AKP’nin bir yandan göz boyayan lüks işler yapıp, diğer yandan da insanlarımızı daha yoksullaştıran zihniyeti kendine tebaa yapma gayreti içinde olduğu ortadadır” diye konuştu.

‘Halka ne faydası var’

Güner konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İnsanımız birçok şeyin farkında olmasına karşın, kendi yoksulluğunun nedenlerini sorgulamak yerine eline verilen yardımlarla yetinmeyi tercih eder hale gelmiş. Teleferik çalışması halka ne getirir? Ben teleferiği hem kendim kullandım hem de kullananlarla konuştum. Keçiören’deki teleferik işletmesi turistik amaçlı yapılmış. Yani teleferiği kullananlar doğal güzellikleri seyredebilsin diye... Ama ortada doğal güzellikler yok. Yalnızca, taklit bir kale var ve teleferik Keçiören’deki binaların üzerinden geçiyor. Şimdiye kadar teleferiğe, ikinci kez binmek isteyen bir yurttaş görmedim. Keçiören Belediyesi, diğer birçok hizmetinde olduğu bu hizmetinde de ‘sınıfta kaldı’. Tespitlerimize göre işletmenin 10 milyon TL’lik bir yapım masrafı oldu. Özellikle kışın bomboş olan teleferikler, yaz aylarında ise hafta sonları biraz ilgi görüyor. Saat başı yolcu taşıma kapasitesine göre ciddi anlamda zarar eden bir yer. İşletme, projeye göre öngörülen rakamların yanından bile geçemiyor. 5 TL’lik ücret de fahiş bir fiyat. Saatlik yolcu hedeflerine ulaşamadıkları için fiyatları da arttırıyorlar. Ayrıca müthiş bir elektrik sarfiyatı da söz konusu. Bu sorunun bir şekilde sorgulanması gerekiyor.”

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/keciorendeki-teleferige-ilgi-yok_70931.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Bir alana bir bedava misali, bir binene 1 ay içerisinde 2. binişi bedava uygulansa belki rağbet görür. Saygılar. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!