Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

‘Kedili Logo’ya İptal Davası

Atakuleli-camili amblemi iptal ettiren eski CHP Trabzon Milletvekili Rahmi Kumaş, Anakent Belediye Meclisi’nde “kedili logo”nun kabul edilmesiyle ilgili kararın yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle dava açtı.

Cumhuriyet Ankara
1 ‘Kedili Logo’ya İptal Davası

Atakuleli-camili amblemi iptal ettiren eski CHP Trabzon Milletvekili Rahmi Kumaş, Anakent Belediye Meclisi’nde “kedili logo”nun kabul edilmesiyle ilgili kararın yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle dava açtı.

Avukat Rahmi Kumaş, Ankara 7. İdare Mahkemesi’ne açtığı dava dilekçesinde, dava konusu işlemin yetki, amaç ve neden öğeleri bakımından hukuka kesinlikle aykırı olduğunu belirtti. Camili amblemin iptalinin ardından belediyenin bu karara karşı yürütmeyi durdurma isteğinin Danıştay tarafından reddedildiğini aktaran Kumaş, şunları kaydetti:

“Demek ki davalının Hitit Güneşi yuvarlağı yerine benimsediği camili-Atakuleli simge önce yetkisizlikten, sonra da amaç ve neden öğeleriyle hukuka uymadığından esastan iptal edilmişti. Şimdi davalının iptal edilen simge yerine kedili simgeyi kabul etmesi ve buna logo demesi hukuka uygun değildir. Davalının aldığı kararı logo diye adlandırması sonucu değiştirmez. Sonuçta logo İngilizce, Fransızcası amblem, Türkçesi de simge ya da belirtkedir.”

Belediyenin camili simge kararının iptal edildiğini anımsatan Kumaş, “O halde davalı belediyenin bu konudaki yetkisi mahkeme kararını uygulama ödeviyle sınırlıdır. Yargı kararı önce Atakuleli-camili simgeyi benimseme kararını iptal ediyor; bunun sonucu olarak da Hitit Güneşi yuvarlağını Ankara simgesi olmaktan çıkaran kararı da iptal ediyor demektir. O halde, davalının Hitit Güneşi yuvarlağı yerine yeni bir simge belirleme yetkisi olmadığından dava konusu işlem yetki yönünden hukuka uyarlık taşımamaktadır” görüşünü dile getirdi.

Ankara 3. İdare Mahkemesi’nin verdiği iptal kararınının yok sayıldığını vurgulayan Kumaş, ayrıca yeni simgenin nesnel bakımdan Ankara’nın tarihine ve başkentliğine uygun düşmediğinin altını çizdi. Dava konusu işlemin ortaya giderilmesi güç kamu zararı çıkaracağı gerekçesiyle yürütmesinin durdurulmasını isteyen Kumaş, “kedili logo”yla ilgili kararın iptal edilmesini de istedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kedili-logoya-iptal-davasi_81106.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Hitit güneşinin neresi türk milletini simgeliyor acaba vekile sormak lazım?! Kedili logo çok çirkin evet ama ankara keçisinden sonra ankara kedisi de oldu netekim!.. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!