Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kemeraltı Dayanışması

İzmir Ticaret Odası ve Konak Belediyesi 926 sokağı birlikte düzenleyecek. Kemeraltı Çarşısı'nda bir sokağı düzenlemek istediklerini belirten İ

Yeni Asır
Kemeraltı Dayanışması

b>İzmir Ticaret Odası ve Konak Belediyesi 926 sokağı birlikte düzenleyecek.
Kemeraltı Çarşısı'nda bir sokağı düzenlemek istediklerini belirten İzmir Ticaret Odası (İTO) Başkanı Ekrem Demirtaş'ın çağrısına, Konak Belediye Başkanı Erdal İzgi'den karşılık geldi.Tarihi Kemeraltı'nda yer alan 926 Sokak'la ilgili düzenleme projelerini İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş'a götüren Başkan İzgi, destek sözü aldı.

Gönüllü katkı
Demirtaş, işbirliği önerisini memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, "Konak Belediyesi'nin planlama ve kontrolü altında üyelerimizin gönüllü katkılarıyla örnek bir çalışma ortaya koyacağız. Söz konusu sokağı Kemeraltı'nda 'örnek bölge' haline dönüştüreceğiz. Yapılan düzenlemelerin ardından sokağı gece 24.00'e kadar yaşayan turistik bir mekan haline getireceğiz. İşin bir yerden başlaması çok önemli. Bu konuda maliyet hiç önemli değil. Önemli olan işin biran önce başlamasıdır. İşin bir kere ucundan tutuldu mu gerisi devam eder gider. Böylece Kemeraltı bir an önce hak ettiği değeri bulur" dedi.

Bir ucundan tuttuk
Konak Belediyesi'nin Tarihi Kemeraltı ve çevresi için hazırlattığı koruma amaçlı planların kurul onayından sonra hayata geçirildiğini belirten Demirtaş, "Planlarla ilgili sürecin tamamlanmasının ardından Konak Belediyesi tarihi Ali Paşa Meydanı'nı düzenleyip şehre kazandırdı. Şimdi de Hisarönü ve çevresinde düzenleme çalışmalarına devam ediyor. O bölgede ticaret yapan, para kazanan kitlenin meslek kuruluşu olarak bu projenin bir ucundan da biz tutalım istedik. Konak Belediyesi'nin ayakkabıcılar esnafı tarafından boşaltılan 926 sokağın düzenlenmesine ilişkin işbirliği önerisini memnuniyetle karşılıyoruz. Belediyemizin planlama ve kontrolü altında, üyelerimizin gönüllü katkılarıyla örnek bir çalışma ortaya koyacağız" dedi.

Sırada hanlar var
Konak Belediye Başkanı Erdal İzgi de tarihi Kemeraltı Çarşısı'nın yenilenip turizmin hizmetine açılması amacıyla bölgenin koruma amaçlı imar planlarını hazırlattırıp hayata geçirdiklerini söyledi.
Ali Paşa Meydanı'yla başlayan çalışmaların ardından Hisarönü ve Mantocular Çarşısı'ndaki çalışmaların devam ettiğini ifade eden İzgi, "Ticaret Odası belediyeden proje istedi. Uzun yıllar kaderine terkedilen Ayakkabıcılar Çarşısı'nın ana girişi olan 926 Sokak'ın projeleri üniversite tarafından hazırlandı. Demirtaş'a projeleri sunduk. Kendileri yönetim kurulunda karar alıp yılbaşına kadar projeyi hayata geçirecekler. Sayın Demirtaş'a ve yönetim kurulu üyelerine katkıları için teşekkür ediyorum" dedi.

NELER YAPILACAK?
Ayakkabıcılar Çarşısı'nın ana girişi olarak kabul edilen 926 Sokak'taki yer kaplamaları tarihi dokuya uygun olarak yenilenecek.
Elektrik ve telefon kabloları yeraltına alınıp görüntü kirliliği ortadan kalkacak.
Sokak, proje kapsamında yeşillendirilecek.
Belediye, odanın çalışmalarına teknik anlamda destek verecek.
Esnaf da proje kapsamında binalarının dış cephelerini boyayacak.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/kemeralti-dayanismasi_5828.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!