Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kemeraltı Kurul Bekliyor

İzmir'in tarihi çarşısı Kemeraltı, Bakanlar Kurulu kararını bekliyor. Çarşıdaki tarihi yapıların kente kazandırılması amacıyla Konak ve İzmir Büyükşehir belediyelerinin meclisinde aldığı karar doğrultusunda bölgenin "yenileme alanı" ilan edilmesi istenirken, Bakanlar Kurulu 8 aydır konuyu imzaya açmıyor.

Cumhuriyet EGE
Kemeraltı Kurul Bekliyor

zmir'in tarihi çarşısı Kemeraltı, Bakanlar Kurulu kararını bekliyor. Çarşıdaki tarihi yapıların kente kazandırılması amacıyla Konak ve İzmir Büyükşehir belediyelerinin meclisinde aldığı karar doğrultusunda bölgenin "yenileme alanı" ilan edilmesi istenirken, Bakanlar Kurulu 8 aydır konuyu imzaya açmıyor.

5 Temmuz 2005 tarihinde, 5366 sayılı "Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkında Yasa''nın yürürlüğe girmesiyle, belediyelerin tarihi ve kültürel alanları yenileme alanı ilan etmesinin önü açıldı. Konak Belediye Meclisi de yasa doğrultusunda, Kemeraltı ve çevresinin sosyal çöküntü alanından kurtarılması amacıyla 5 Ocak'ta bölgenin yenileme alanı olmasını kabul etti. Karar, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nce de onandı.

Konu, 30 Ocak 2007 tarihinde İçişleri Bakanlığı'na iletildi. Ancak bakanlık 3 ay sonra alanın mahalle adı, pafta, ada, parsel numaralarının tek tek belirtilmesi isteyerek, kararı belediyeye geri gönderdi. Belediye meclisleri istenen eklemeleri yaparak bakanlığa yeniden başvurmasına karşın bugüne dek her hangi bir sonuç alınamadı.

Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, Kemeraltı'nın arkeolojik ve doğal SİT olduğunu anımsatarak, yenileme bölgesinin Konak'tan Kadifekale'ye dek çok geniş bir alanı kapsadığını söyledi. Bakanlar Kurulu'nun alanla ilgili imzaları bir an önce atmasını beklediklerini vurgulayan Tunçağ, kararın çıkmasıyla daha hızlı adım atacaklarını söyledi.

Tunçağ, "Biz alanın yenilenmesini ve kültürel varlıklarının kente kazandırılmasını istiyoruz. Yenileme alanlarında belediyelerin kamulaştırma sıkıntıları ortadan kalkıyor" dedi.

İstanbul'da en son 29 Temmuz tarihinde Zeytinburnu Belediyesi'nin "Zeytinburnu Kültür Vadisi Projesi" kapsamındaki tarihi ve kültürel yapıların kamulaştırılmasını öngören kararı, Bakanlar Kurulu'nda kabul edilmişti. Benzer konumdaki Kemeraltı ve çevresinin daha ne kadar bekleyeceği ise bilinmiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kemeralti-kurul-bekliyor_55835.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!