Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kendi Elektriğinizi Kendiniz Üretin

Elektrik fiyatlarına gelen zamlardan sonra alternatif üretim yöntemlerine ilgi artıyor. Sina Enerji Yönetim Kurulu Üyesi, Yard. Doç. Dr. Ahmet Kavlak, bugünden itibaren sanayi elektriğinin kilovatsaatte (KWH) yüzde 9,85, konut elektriğinin yüzde 9,68, ticarethane elektriğinin de 9,97 oranında fiyatının zamlanacağını belirtti. Ahmet Kavlak,

Habertürk
1 Kendi Elektriğinizi Kendiniz Üretin

Elektrik fiyatlarına gelen zamlardan sonra alternatif üretim yöntemlerine ilgi artıyor. Sina Enerji Yönetim Kurulu Üyesi, Yard. Doç. Dr. Ahmet Kavlak, bugünden itibaren sanayi elektriğinin kilovatsaatte (KWH) yüzde 9,85, konut elektriğinin yüzde 9,68, ticarethane elektriğinin de 9,97 oranında fiyatının zamlanacağını belirtti. Ahmet Kavlak, Türkiye’de alternatif enerji ile her ev ve iş yerinin kendi elektriğini üretebileceğini söyledi. Kavlak, Kuzey Avrupa ülkeleri başta olmak üzere yenilenebilir temiz enerji konusunda dünyanın bizden çok ileride bulunduğunu belirterek, "Türkiye gibi dingin rüzgar hızına sahip bölgelere uygun ve 3 yıl garantili rüzgar tribünleri üretiyoruz. Hatta bunu bireysel kullanıcıya indirecek kadar projemizi geliştirmiş durumdayız. Bu yatırımı yapanların, sürekli olarak değişen elektrik fiyatlarından başları ağrımayacak" dedi.

Türkiye’de üretildiği için maliyetler düşük

Ahmet Kavlak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın son dönemde, eskiden sadece düşüncede olan teşviklerin ciddi anlamda pratiğe döküldüğünü ama yönetmeliklerin çıkartılmasında yeterli hızın yakalanamadığına dikkat çekti. Kavlak, teşvik verilen sektörün çok hızlı geliştiğini; güneş olmayan Almanya’nın bile teşviklerle güneş panellerinde önemli bir noktaya geldiğini söyledi. Kavlak, aynı durumun güneşe oranla daha ucuz olan rüzgar enerjisi için Türkiye de uygulanabileceğini ve geç kalınmaması gerektiğini belirtti.

Sina Enerji Yönetim Kurulu Üyesi, Yard. Doç. Dr. Ahmet Kavlak, "Bugün için kendi elektriğinizi üreterek şebekeye vermek isteseniz teknik olarak sorunlar var. Enerji Bakanlığı’nın girişimcilerin önünde olması bakımından performansı önemli hale geliyor. Teşvik yasasının ardından yeni enerji yönetmeliğinin de acil olarak çıkarılması gerektiğini belirten Kavlak, ancak bu şekilde Türkiye’de enerji sorunu bitecektir" dedi. Dünyada güneşten alınan enerjinin ancak yüzde 1’nin rüzgara dönüştüğünü belirten Ahmet Kavlak, uzman bir ekibin 5 yıllık araştırmaları sonucu ülkemize özel, Türkiye’de üretildiği için maliyetleri düşük ve rüzgar durduktan sonra bile elektrik üreten tribünlerle her ev ve iş yerinin kendi elektriğini üretebileceğini vurguladı.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/kendi-elektriginizi-kendiniz-uretin_72892.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Ş. URFA anadolu endüstri meslek lisesi müdürü Sn. Abdulkadir AÇAR'ın da görüşüne başvurun. Sn. AÇAR Yüce TÜRK milleti ve sanayisi için bir velinimettir. Sn. AÇAR diyor ki ? Sanayi toplumu olmadan sanayi ötesi toplum olamayız. Bu sözünü dikkat'e alıp çok iyi düşünmemiz lazım. BİLGİNİZE Saygılarımla K. TOSUN YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!