Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kendi Enerjisini Üreten Okul 'Güneş Kent' Yolunda

İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Avcılar kampüsüne kurduğu rüzgâr türbini ve güneş panelleri ile enerji üretmeye başladı. Japonya'da tanıtımı yapılan ve tüm enerjisini güneşten karşılayan kenti hatırlatan sistem, okulun şimdilik yüzde 20'lik enerjisini karşılıyor. Aynı zamanda öğrenciler için de önemli bir uygulama alanı

Zaman Gazetesiİstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Avcılar kampüsüne kurduğu rüzgâr türbini ve güneş panelleri ile enerji üretmeye başladı. Japonya'da tanıtımı yapılan ve tüm enerjisini güneşten karşılayan kenti hatırlatan sistem, okulun şimdilik yüzde 20'lik enerjisini karşılıyor. Aynı zamanda öğrenciler için de önemli bir uygulama alanı oluşturuyor.

Alternatif enerji kaynakları ile ilgili çalışmaya 2007 yılında başlayan yüksekokul, projeyi 120 bin YTL'ye mal etti. Projeyi anlatan Doç. Dr. Ergin Sait Varol, dünyada küresel ısınma sebebiyle alternatif enerjiye büyük bir eğilim olduğunu vurguladı. "Bu teknolojileri yeni teknisyenlerin görmesi gerekiyor. İleride sektöre atılacak öğrenciler için bu çok önemli." diyen Varol, öğrencilerine alanda staj yaptırmayı planlıyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/kendi-enerjisini-ureten-okul-gunes-kent-yolunda_64832.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!