Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Kent, Depremi Tokyo gibi Karşılayacak'

İstanbul'un olası deprem afetine karşı gerek yapısal anlamda güçlendirilmesi ve acil durum hazırlıklarının en üst düzeye çıkarılmasını amaçlayan İstanbul Sismik Riski Azaltma ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) koordinatörü Gökhan Elgin, 610 milyon Euro bütçeli projeyle ilgili ilk defa SABAH'a konuştu.

Sabah Gazetesi
'Kent, Depremi Tokyo gibi Karşılayacak'

İstanbul'un olası deprem afetine karşı gerek yapısal anlamda güçlendirilmesi ve acil durum hazırlıklarının en üst düzeye çıkarılmasını amaçlayan İstanbul Sismik Riski Azaltma ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) koordinatörü Gökhan Elgin, 610 milyon Euro bütçeli projeyle ilgili ilk defa SABAH'a konuştu. İstanbul'un deprem riskinin yüzde 60 olarak belirtildiğini kaydeden Elgin, depremle mücadelede en başarılı ülkelerden olan Japonya'nın başkentine atıf yaparak, "İstanbul, 2015 yılından sonra depremi Tokyo gibi karşılayacak" dedi.

Elgin, şunları söyledi: "Kamu binaları, okullar ve hastanelerin güçlendirilmesi ile birlikte afete hazırlığı gerçekleştiriyoruz. Yeni yapılacak binalar yeni düzenlenen imar mevzuatına göre olacak. Ayrıca İstanbul'un tarihi ve kültürel mirasını korumak için tarihi yapıları depreme karşı güçlendiriyoruz. Bu çalışmalarımız 2015 yılında sonlanacak. Onun için 2015'e kadar deprem olmaması için dua ediyorum. İstanbul 2015 yılından sonra depremi Tokyo gibi karşılayacak."

'507 okulu güçlendirdik'

Krediyi Dünya Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası'ndan aldıklarını belirten Elgin, "İstanbul'da 507 okulun güçlendirmesini yaptık. Okul ve kamu binalarının güçlendirilmesi aşamasında en büyük engeli belediyelerden ve vatandaştan görüyoruz. Yıkım ve onarım kararı çıkınca işler yürümüyor. Çocuklarının uzak yerlerde eğitim görmesini istemeyen vatandaş okulunun yıkılmasını istemiyor. Yıkılacak okulların listesini vatandaşa duyurmak istemiyoruz. Belediyelerden ricam bize yardımcı olsunlar" dedi.

Tarihi ve kültürel miras güçlendirilecek

Proje kapsamında İstanbul'un tarihi ve kültürel mirası da güçlendirilecek. Bu yapılar arasında, Ayasofya Müzesi ve Bağlı Birimler, Topkapı Sarayı Kompleksi ve Bağlı Birimler, Beyazıt Devlet Kütüphanesi ve İmaret Binası, Yıldız Sarayı Kompleksi, Hisarlar Müdürlüğü'ne bağlı Birimler, Selimiye Halk Kütüphanesi ve Galata Mevlevihanesi yer alıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kent-depremi-tokyo-gibi-karsilayacak_63430.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!