Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kent Yaşamının Hızına İnat...

“Yavaş şehir”, İtalyanca-İngilizce ortak adıyla “Citta Slow”, uluslararası bir kentler ağı. Özelliği ise adından da anlaşılacağı üzere yavaşlıkları. Avrupa’da ve Asya’da hızla yayılan bu uygulama, sade bir yaşamı öngören kent politikasına dayanıyor. Kent yaşamındaki temponun tam tezatı yaşanıyor bu şehirlerde.

Cumhuriyet DERGİ
Kent Yaşamının Hızına İnat...

Doğal güzelliği bir yana turizm adına pek çok kirlenmenin yaşandığı şehirler etrafı yavaş yavaş sarıyor. Hızlı şehir yaşamından uzaklaşıp sakin bir tatil yapmak isterken, gürültülü ve kalabalık bir yerde buluveriyorsunuz kendinizi. Bir yandan tuhaf bir trafik, bir yandan da her yeri saran fast food zincirleri. Ancak dünyada, tüm bu kalabalığın ve karışıklığın aksine aheste bir yaşam ya da tatil tercih etmek isteyenler için bir yol var: Yavaş Şehirler Birliği.

“Yavaş şehir”, İtalyanca-İngilizce ortak adıyla “Citta Slow”, uluslararası bir kentler ağı. Özelliği ise adından da anlaşılacağı üzere yavaşlıkları. Avrupa’da ve Asya’da hızla yayılan bu uygulama, sade bir yaşamı öngören kent politikasına dayanıyor. Kent yaşamındaki temponun tam tezatı yaşanıyor bu şehirlerde. Doğal güzelliği korunan, trafikten ve korna sesinden uzak, yeşili, mavisi, tarihi, yerel lezzetleri açısından özgün bir yere sahip olan bu şehirlerde, günümüz modern yaşamının insanın üzerine bindirdiği yüklerin hiçbiri yok. Sokaklar trafiğe kapatılıyor, restoranlardaki yemeklerde organik ürünler kullanılıyor, yeşil alanlarla yayalara ait yerler arttırılıyor, yerel üretim yapanlar ve satanlar destekleniyor ve yerele özgü doğal güzellikler korunuyor. Şehir denilmesine bakmayın çünkü kasabalar da yavaş şehir unvanı alabiliyor. Yegâne kriter nüfusun 50 binden az olması ve mevcut kriterlerin yerine getirilmesi. Gerek iş yaşamında gerek sosyal hayatta teknolojik bir hızla yaşamaya çalışırken böyle bir şehrin arayışına girmek anlaşılır görünüyor.

Son 10 yılda 100 kente salyangoz damgasını vurmuş Yavaş Şehirler Birliği’ne Türkiye’den ilk başvuru İzmir’in ilçelerinden Seferihisar’dan geldi. Seferihisar, gözde turizm hareketine dönüşen “Yavaş Şehir”lerden biri olmak için 17 Haziran’da resmi başvurusunu yaptı. Hem tarihi sit hem de askeri alanların çokluğu nedeniyle Ege ve Akdeniz sahil şeridinde gölgede kalmış bir ilçe olan Seferihisar, salyangoz sembollü sertifikayı alabilmesi için 50’yi aşkın kriteri yerine getirmeli. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, bunun hedef değil, yolculuk olduğunu dile getiriyor. Zira sonuçlanma tarihi yok. Süreç, düzenli yapılan denetimler, sunuş ve toplantılarla ilerliyor. Soyer, biraz nostaljik, biraz da tarihi ve kültürel varlıkların korunduğu ve ön plana çıkartıldığı, sade bir yaşam tarzının öngörüldüğü bu konseptin Seferihisar için tam da biçilmiş kaftan olduğunu söylüyor. Çok fazla yeşil alanın bulunduğu kendi kabuğunda yaşayan Seferihisar, talip olduğu konsept gibi tüm kriterleri yavaş yavaş yerine getirecek ve özünde bir turizm hareketi olan bu oluşumda kendini gösterebilirse, belki başka şehirlere de örnek olabilecek. Böylece tüm aktiviteleri birbirine benzeyen, gelen yoğun taleple artık insan gövdesinden başka bir şey görülmeyen tatil beldeleri yerine daha sakin ve daha “yavaş” olan yerler de adını duyurabilir. Kim bilir?

http://www.yapi.com.tr/haberler/kent-yasaminin-hizina-inat-_70278.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!